Amikor néhány éve a szakirodalom először beszélt világrend- vagy világrendszerváltásról, sokan lassú változásra számítottak: a globális súlypont elmozdul, a fókusz átkerül Ázsiára, néhány új szereplő jelenik meg, a régiek kicsit hátrébb lépnek, miközben az eddigi keretek, a szabályokon alapuló világrend nagyjából érintetlen marad.
Robert C. Castel aradi származású izraeli biztonságpolitikai szakértő, az Alapjogokért Központ biztonságpolitikai tanácsadója, a Magyar Nemzet főmunkatársa és Szenkovics Dezső egyetemi oktató szerint ennél jóval mélyebb átalakulás zajlik, melynek kimenetele továbbra is nyitott kérdésként áll előttünk.
A világpolitika színpadán, a „nagy sakktáblán” régi konfliktusok újulnak ki, forrósodnak fel, és új háborúk zajlanak. Mindezeket a hidegháború korszakára emlékeztető gazdasági és diplomáciai konfliktusok is felerősítik. Az újonnan formálódó világrend befolyásos szereplői egyre inkább egymásnak feszülnek.
A szakértők úgy gondolják, hogy az, ami körülöttünk zajlik, nem egymástól elszigetelt konfliktusok sora, hanem ugyanannak az átrendeződésnek a lenyomatai.
A tét pedig igencsak nagy: egy új, stabil, erőegyensúlyon alapuló világrend vagy egy többpólusú, versengések és konfliktusok sorát rejtő kaotikus rendszer kora köszönt ránk? A Mathias Corvinus Collegium (MCC), a Sapientia – EMTE és a Partiumi Keresztény Egyetem közös eseményén a meghívottak közérthetően, mégis szakmai mélységgel kívánják feltérképezni ezt a változó világot.
Az aradi születésű Robert C. Castel az Izraeli Demokrácia Intézet tudományos munkatársa, kutatási területe az aszimmetrikus hadviselés, terrorizmus, geopolitika és a katonai innováció.
Kitüntetett háborús veterán, korábban ejtőernyősként és a katonai hírszerzésben, valamint Libanonban és számos más hadműveleti területen szolgált. A rendőrség különleges műveleteiben jártas, magas rangú rendvédelmi tisztviselő, jelenleg a vadon élő állatokkal kapcsolatos bűnözés elleni küzdelemmel foglalkozik az Izraeli Természetvédelmi Hatóság biztonsági főigazgatójaként, emellett az Izraeli Terrorelhárító Központ tartalékos krízistárgyalója. Az eseményen beszélgetőtársa dr. Szenkovics Dezső, a Sapientia – EMTE Kolozsvári Karának dékánja.
- Időpont: június 2., hétfő, 18 óra;
Helyszín: a nagy érdeklődésre való tekintettel a rendezvényt nem az eredetileg meghirdetett helyen, az MCC-központban, hanem a Jelen Ház nagytermében tartják meg.
Kérik, a részvételi szándékot ezen űrlap kitöltésével jelezzék.