Megvételre ajánlották a Kölcsey Egyesületnek a saját iratait [AUDIÓ]

A 2500 eurós vételárra gyűjtést hirdettek. Február a határidő.

Detektívregénybe illő történetet hallhatott az idei aradi Kölcsey-díjátadó ünnepség közönsége. A közművelődési egyesület vezetősége bejelentette ugyanis, hogy egy titokzatos személy egy közvetítő révén megvételre ajánlotta fel az 1881-ben alapított Kölcsey Egyesület első negyven évének folyamatos levelezését, jegyzőkönyveit, gyakorlatilag a teljes irattárát sőt az 1920-as évek és a két világháború közötti időszak dokumentumainak egy részét is.

A 2500 eurós vételár felét az egyesület vezetőségi tagjai, közeli támogatói már összeadták, a hiányzó összegre pedig nyilvánosan gyűjtést hirdettek. A Kölcsey Egyesület a legrégebbi aradi magyar civil szervezet, a 19. században a város közművelődését szervezte, könyvtára a mai aradi könyvtár, az Ereklyemúzeum pedig a mai aradi múzeum alapjait jelentette, és az egyesület kezdeményezte az impozáns Kultúrpalota építését is. Trianon után a kisebbségbe került aradi magyarság önszerveződésében segített, a magyar oktatást támogatta, de 1948-ban a kommunista diktatúra betiltotta. A rendszerváltás után, 1990 elején aradi magyar értelmiségiek újraalapították, és azóta is az aradi magyar kulturális élet egyik kovásza a Kölcsey Egyesület.

Pataky Lehel Zsolt Fekete Károly alelnököt kérdezte a titokzatos megkeresés részleteiről. Hallgassa meg a Temesvári Rádió Magyar adása számára készült interjút: