Megmarad „a legnagyobb aradi magyar” sírhelye

Az RMDSZ Arad megyei szervezete kifizette dr. Barabás Bélának a Felsőtemetőben található családi sírkertjének a bérleti díját a következő hét évre.

Az érdekvédelmi szövetség közleménye szerint „a legnagyobb aradi magyar” sírhelyének a bérleti díját 2016 óta nem fizette ki senki a köztemetőket fenntartó önkormányzati vállalatnak, így fennállt a veszélye annak, hogy rátemetnek.

(Mindenszentek napján közölt összeállításunkban olvashatták/hallhatták, hogy az elmúlt évtizedekben, főleg a nacionál-kommunizmus időszakában, de a rendszerváltást követő érdektelenség és nemtörődömség miatt számos aradi magyar személyiség sírja tűnt el.)

Barabás Béla Aradon született 1855. december 12-én, és itt is hunyt el 1934. május 28-án. A jogász végzettségű politikus Arad vármegye főispánja volt, ötször választották meg képviselőnek a pesti Országgyűlésbe. Erdély Román Királysághoz való csatolása után a maradás mellett döntött, és hamar a kisebbségi magyar politikai élet egyik vezető alakjává vált. 1926-tól a bukaresti parlament szenátora is volt. Jelentős publicisztikai tevékenységet fejtett ki országos és helyi lapokban. Egy ideig szerkesztője volt az Arad és Vidéke című politikai napilapnak, főszerkesztője az Aradi Magyar Újságnak (1926-27).

Barabás Béla édesapja, Barabás Péter volt az az asztalos mester, aki a kertjéből kivágott 13 ágú eperfát álíttatta fel az 1849. október 6-án agyonlőtt és felakasztott honvédtábornokok kivégzésének a helyszínén, és ez volt az első emlékjel, amit a megtorlás áldozatául esett szabadságharcosok tiszteletére állítottak.

Az RMDSZ azzal, hogy kifizette a négy sírhely bérleti díját, hozzájárult ahhoz, hogy Barabás Béla emlékhelye és emléke is fennmaradjon.

A rovatból ajánljuk:

Meghódítja Aradot a római birodalom – két hónapig tart a múzeumban a kiállítás
A látogatók ókori találmányokat ismerhetnek meg, köztük 40 olyan hadigépezetet, amelyek innovatívnak számítottak a rómaiak korában. Megtekinthetők korabeli fegyverek és páncélzatok , a legionáriusok és a római polgárok hétköznapi használat tárgyai, ruházatai, miként a gladiátorok tragikus sorsát is bemutatják.
Kártérítést követel az államtól a korrupcióért elítélt, majd felmentett volt vingai polgármester
Az európai bíróság neki adott igazat a román igazságszolgáltatással szemben.
Emlékfát ültetnek néhai Almási Vince tiszteletére
Szombaton 13 órakor helyezik örök nyugalomra.
Előkészületek a Szabadság-szobor újbóli felavatásának 20. évfordulójára [AUDIO]
A 2004. április 25-i aradi szoborállításnak erős üzenete volt.
Szülők Akadémiája: generációk az ABC végén, avagy hogyan szálljunk le a mókuskerékről?
Tapolyai Emőke klinikai és pasztorálpszichológus tart előadást Aradon.