Magyar hősi temető létrehozásáról tárgyaltak Aradon

A második világháborúban, a tordai csatában elesett magyar honvédek földi maradványainak végső nyughelyéül szolgáló hősi temető létrehozásáról tárgyaltak csütörtök délelőtt Aradon a Magyar Honvédelmi Minisztérium – Hadtörténeti Intézet és Múzeum vezetői a Román Hősök Kultuszát Ápoló Hivatal (ONCE) képviselőivel.

A két intézmény vezetői, valamint Magyarország Kolozsvári Főkonzulátusának katonai attaséja Călin Bibarț polgármesterrel és az RMDSZ megyei szervezetének vezetőivel, önkormányzati képviselőivel is találkoztak. A megbeszélésről az RMDSZ adott ki rövid közleményt péntek délután.

E szerint a magyar és a román fél első ízben találkozott Aradon, és a lehetséges helyszínről tárgyaltak. A leendő parcellában a második Világháború idején, a tordai csatában elesett 90 magyar honvéd már exhumált földi maradványait helyeznék el.

Az ügy előzménye, hogy az ONCE már két évvel ezelőtt megkereste az aradi önkormányzatot, hogy „befogadná-e” a földi maradványokat. Călin Bibarț polgármester a 2019 augusztusi közleményében úgy fogalmazott: „Arad számtalanszor bebizonyította, hogy az etnikai és felekezeti sokszínűség városa”, ezért nyitott volt a megkeresés iránt. A kommüniké szerint a honvédeket a kolozsvári zsidó temetőben hantolták ki.

Április 15-én a Magyar Honvédelmi Minisztérium és a Hadtörténeti Intézet és Múzeum, illetve a Román Hőskultusz Hivatal...

Közzétette: RMDSZ Arad Megye – 2021. április 16., péntek

Faragó Péter parlamenti képviselő, az RMDSZ Arad megyei szervezetének elnöke érdeklődésünkre elmondta, hogy a Hadtörténeti Intézet és Múzeum vezetői egy 900-1000 négyzetméteres telekre tartanak igényt, és amint megkapják a terület, hozzá is látnak az emlékhely kialakításához, hiszen rendelkeznek a szükséges költségvetéssel. Az aradi polgármester a Bodrogi úti Alsótemetőben kínált fel egy parcellát – azért ott, mert ott már nyugszanak világháború román, magyar, szerb és orosz katonák.

A rovatból ajánljuk:

Előkészületek a Szabadság-szobor újbóli felavatásának 20. évfordulójára [AUDIO]
A 2004. április 25-i aradi szoborállításnak erős üzenete volt: közösségi és politikai elszántsággal érvényt lehet szerezni a kisebbségi jogoknak, a visszahozhatók azok a szimbolikus emlékművek, amelyeket megpróbáltak kitörölni a közemlékezetből.
Szülők Akadémiája: generációk az ABC végén, avagy hogyan szálljunk le a mókuskerékről?
Tapolyai Emőke klinikai és pasztorálpszichológus tart előadást Aradon.
Lehetőség szerint növelné polgármesterei és alpolgármesterei számát az RMDSZ [AUDIO]
Jelenleg öt polgármestere és négy alpolgármestere van Arad megyében.