Kórházi búcsúpénz 40-80 lej

Habár annak idején az akkor még ellenzéki szocdemek, liberálisok és konzervatívok valóságos népirtásnak állították be a kormányzó PDL-RMDSZ által tervezett vizitdíjat, most, hogy hatalomra kerültek, mert nem annyira mumus számukra, hogy a beteg, habár fizeti az egészségbiztosítási járulékot, köteles lesz a kórházban vizitdíjat leperkálni. A szaktárca honlapján most nyilvánosságra hozott törvénytervezet szerint, aki egy napnál hosszabb ideig szorul kórházi kezelésre, távozáskor, a kórház minősítésétől függően, 40-80 lejt köteles fizetni. A kórházi kezelés mellett, vizitdíjat kell majd fizetni az általános orvosi vizsgálatért, a járóbeteg kezelésért, szakorvosi rendelésért, gyógytornáért, fizioterápiás kezelésért, magyarán bármelyik egészségügy ellátásért. Az ok egyszerű, az egészségbiztosítási pénztár kasszája, a rendszer 23 éve tartó katasztrofális kezelése miatt üres. A rendszer hibáit pedig most a biztosítottak fizetik meg, akik eddig is fenntartották az egészségügyet, hisz a tervezetből kiderül, akiknek nincs semmiféle jövedelme, az mentesül az önrésztől, és mindenki pontosan tudja, hogy eddig is kik részesültek ingyenes kezelésben, még akkor is, ha palotában laknak.

Néhány további, tervezett díjszabás: járóbeteg kezelés általános orvosnál 5 lej, szakorvosnál 7 lej, öt laboratóriumi analízisig 5 lej, 5-10 analízis között 10 lej lesz a beteg saját hozzájárulása, röntgen 5 lej, más gépi diagnosztika 10 lej. Gyakorlatilag minden vizsgálatért, kezelésért, amely a háziorvos beutalójára (bilet trimitere) történik, fizetni kell.
Kivételt képeznek a fiatalkorúak, a diákok (18-25 év között), szakiskolai inasok, ha nincs jövedelmük, az országos programokban részt vevő betegek, ha nincs jövedelmük, a 740 lej alatti nyugdíjasok, a terhes nők, a jövedelem nélküliek, vagy akik a hivatalos minimálbérnél kevesebbet keresnek.

                                                                                                                                      Irházi János

A rovatból ajánljuk:

Előkészületek a Szabadság-szobor újbóli felavatásának 20. évfordulójára [AUDIO]
A 2004. április 25-i aradi szoborállításnak erős üzenete volt: közösségi és politikai elszántsággal érvényt lehet szerezni a kisebbségi jogoknak, a visszahozhatók azok a szimbolikus emlékművek, amelyeket megpróbáltak kitörölni a közemlékezetből.
Szülők Akadémiája: generációk az ABC végén, avagy hogyan szálljunk le a mókuskerékről?
Tapolyai Emőke klinikai és pasztorálpszichológus tart előadást Aradon.
Lehetőség szerint növelné polgármesterei és alpolgármesterei számát az RMDSZ [AUDIO]
Jelenleg öt polgármestere és négy alpolgármestere van Arad megyében.