Kisjenő díszpolgárává avatták Csanádi Jánost

A helyi RMDSZ-szervezet előterjesztésére a kisjenői önkormányzati képviselőtestület csütörtöki ülésén a város díszpolgári címét adományozta Csanádi János nyugalmazott magyar nyelv és irodalom szakos tanárnak – adta hírül Bíró Zoltán alpolgármester.

Az irodalmár, helytörténész és néprajzi gyűjtő fél évszázadon át dolgozott Kisjenő kulturális életének a felvirágoztatásán, alázattal és odafigyeléssel szolgálva a város és a Körös-köz magyarságát – olvasható többek között a méltatásban.

Kisjenőn Csanádi Jánosnak köszönhetően jött létre 1990-ben a Körös-mente Irodalmi Kör, amelynek szellemi vezetője, szerzője és szervezője volt. Számos irodalmi és történelmi megemlékezést, könyvbemutatót szervezett, legtöbbször közösen a helyi református és római katolikus egyházzal. Ismerté tette a kört szerte a Partiumban. Olosz Lajos emlékét őrizve, az kezdeményezésére 1997-ben Olosz Lajos nevét vette fel az utca, ahol a költő élt és alkotott.

Helytörténeti kutatásainak köszönhetően feltárta Erdőhegy nagy szülötteinek életét és munkásságát. Ennek nyomán emléktáblát helyeztek el a református templom falán Kerekes Ferenc (1784–1850), polihisztornak, matematikus-kémikusnak és Balogh Ernő (1882–1969) geológusnak, fényképésznek.

Aradon 1997-ben jelent meg a Szeplőtelen oltár című könyv Olosz Lajos istenes verseiből, Csanádi János szerkesztésében, és szintén ő gondozta a 200 miniatűr remeklést tartalmazó, Percek közt virágok című Olosz-kötet is. Néprajzi gyűjtői munkájának köszönhetően 1998-ban megjelent a Bús gerlice csengő hangja, a körösközi népballadás kötete. Réhon József és Csanádi János közös kötete, az Ahol a patika áll, Aradon jelent meg 2008-ban; Kerekes Ferenc életéről és munkásságáról szól az általa által írt első rész. Csanádi János 1982 és 2014 között publikált írásait tartalmazza a 2016-ban Aradon megjelent, Eleinkről szól a fáma című kötete.

Csanádi János számos díjban és kitüntetésben részesült: a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége Arad megyei szervezetének Márki Sándor-díjában, az Arad Megyei Tanfelügyelőség Ioan Slavici-díjában, a Királyhágómelléki Református Egyházkerület Árpád-díjában, az EMKE Kun Kocsárd-díjában, a Partiumi és Bánsági Műemlékvédő és Emlékhely Társaság Fényes Elek-díjában, a Kölcsey Egyesület-díjában.

„Rendkívül szerteágazó életműve, szülőföldjét és szülőföldjének népét szerető életútja megtanította nekünk, hogy mindennapi feladatunk gyökereink megőrzése, feladatunk, más nemzeteket tisztelve, a magyar kultúra megőrzése a Körös-közben. Megtanította, hogy fontos az összetartás, az összefogás, fontos történelmi nagyjainkra emlékezni, fontos megbecsülni egymást!” – olvasható a bíró Zoltán és Sime Judit iskolaigazgató által jegyzett méltatásban.

A rovatból ajánljuk:

Előkészületek a Szabadság-szobor újbóli felavatásának 20. évfordulójára [AUDIO]
A 2004. április 25-i aradi szoborállításnak erős üzenete volt: közösségi és politikai elszántsággal érvényt lehet szerezni a kisebbségi jogoknak, a visszahozhatók azok a szimbolikus emlékművek, amelyeket megpróbáltak kitörölni a közemlékezetből.
Szülők Akadémiája: generációk az ABC végén, avagy hogyan szálljunk le a mókuskerékről?
Tapolyai Emőke klinikai és pasztorálpszichológus tart előadást Aradon.
Lehetőség szerint növelné polgármesterei és alpolgármesterei számát az RMDSZ [AUDIO]
Jelenleg öt polgármestere és négy alpolgármestere van Arad megyében.