Intézményi összefogás az egyedülálló idősekért

A megyei tanács kezdeményezésére többi szociálisügyi állami intézménnyel és karitatív szervezettel közösen létrehozták a Szolidaritási hálózatot, amelynek célja az egyedülálló idős, beteg személyek, illetve a hatóságilag elrendelt házi elkülönítésben tartózkodó személyek ellátása alapélelmiszerekkel és tisztálkodó szerekkel.

A koronavírus terjedése elleni egyik intézkedésként azt tanácsolták az időseknek, hogy minél kevesebbet tartózkodjanak nyilvános helyeken, hiszen ők a legveszélyeztetettebb korosztály. Akiknek nincs lehetőségük beszerezni a legszükségesebbeket, mert nincsenek hozzátartozóik, vagy nem élnek a közelükben, netán egészségi állapotuk nem engedi, hogy legalább vásárolni menjenek, azoknak a szociális munkások és az önkéntesek visznek heti egyszer alapélelmiszerekből (70 lej értékben) összeállított csomagot, illetve tisztálkodó szereket.

Azok a személyek, akik a koronavírus által nem súlyosan érintett országokból (az ún. sárga övezetből) tértek haza, köztelező módon házi elkülönítésbe kell vonuljanak. Ha nincs senkijük, aki bevásárolna neki, szintén segítséget kérhetnek ez ügyben. Őket egyébként az önkormányzatnak alárendelt helyi rendőrség munkatársai szúrópróbaszerűen ellenőrzik a megadott címen, hogy eleget tesznek-e kötelezettségüknek, és nem hagyták-e el a lakhelyüket.

A tevékenységet megyeszerte az Arad Megyei Szociálisügyi és Gyermekvédelmi Igazgatóság irányítja, a megyeszékhelyen pedig a polgármesteri hivatalnak alárendelt Szociálisügyi Igazgatóság nyilvántartásában szereplő idős, rászoruló személyeket keresnek fel, de várják a bejelentéseket, ha esetleg más személy is van, aki segítségre szorul.

Rendszeresen ellenőrzik a házi elkülönítésben lévőket

Stark Erika, a megyei szociálisügyi igazgatóság vezetője szerint „a társadalmi összefogásnak nem szavakban, hanem tettekben kell megnyilvánulnia”, és most olyan személyek szorulnak segítségre, akik akarva-akaratlanul elszigetelten élnek embertársaiktól. A két igazgatóságon kívül a Vöröskereszt aradi szervezete, a Cetatea Voluntarilor és az Euromediu egyesület nevű civil szervezetek csatlakoztak a hálózathoz, de várják mások bekapcsolódását is

Az igényeket vagy a hivatalok előtt nem ismert eseteket Aradon a 0787/806–562-es telefonszámon lehet bejelenteni, a megye más településén élők a 0257/983-as sürgősségi számot tárcsázhatják. Mindkét szám hétfőtől hívható naponta 8 és 20 óra között. Aki úgy érzi, lélekben szorul támogatásra, a megyei szociálisügyi igazgatóság pszichológusának öntheti ki a szívét a 0257/983-as számon, naponta 8 és 16 óra között.

A rovatból ajánljuk:

Előkészületek a Szabadság-szobor újbóli felavatásának 20. évfordulójára [AUDIO]
A 2004. április 25-i aradi szoborállításnak erős üzenete volt: közösségi és politikai elszántsággal érvényt lehet szerezni a kisebbségi jogoknak, a visszahozhatók azok a szimbolikus emlékművek, amelyeket megpróbáltak kitörölni a közemlékezetből.
Szülők Akadémiája: generációk az ABC végén, avagy hogyan szálljunk le a mókuskerékről?
Tapolyai Emőke klinikai és pasztorálpszichológus tart előadást Aradon.
Lehetőség szerint növelné polgármesterei és alpolgármesterei számát az RMDSZ [AUDIO]
Jelenleg öt polgármestere és négy alpolgármestere van Arad megyében.