Hálás szívvel, nagy tervekkel várják a 2022-es évet

Habár idén továbbra sem tudtak eseményeket szervezni a koronavírus-járvány miatt, a Pécskai Kisebbségi Hagyományőrző Egyesület (PKHE) tagjai nem tétlenkedtek ebben az évben sem.

Miután kivették a részüket a szeptemberben megtartott Pécskai Magyar Napok programjaiból, a hagyományokhoz ragaszkodva, immár ötödik alkalommal állítottak szabadtéri adventi koszorút a városháza elé, az önkormányzat támogatásával.

A gyertyákat minden vasárnap másik személy gyújtotta meg, közvetlenül a szentmise után. Az elsőt Antal Péter polgármester, a másodikat Taics Anna alapító tag, a harmadikat az egyesület legfiatalabbja, Balta Tajcs Hanna, a negyediket pedig szintén alapító tagok: Szép Sándor és Szép Zoltán.

Az adventi időszakban az elesettekre is odafigyeltek, és 777 lejt (a szervezők szerint „angyali szám”), sikerült összegyűjteni, amit az egyesület tagjai átadták egy rászoruló személynek, abban bízva, hogy „közelebb viszi őt a betlehemi jászolhoz és átfázott szívében újra megszületik majd a kis Jézus!”.

Antal Péter polgármester és családja gyújtotta meg az első gyertyát az adventi koszorún

Bizakodva egy vírusmentes jövő esztendőben, a PKHE komoly célokkal tekint a 2022-es évre: a legfontosabb a Pécskai Magyar Közösségi Ház használhatóvá, élhetővé való tétele. Az első lépés a teljes tetőcsere, amire pályázat útján 600 ezer forintnyi támogatást kaptak a magyar kormánytól a Bethlen Gábor Alapkezelő pályázatán. A szükséges anyag közel 15 000 lejbe került: 3600 darab, azaz, 360 négyzetméternyi cserép már a ház udvarán várja a tavaszt, hogy a helyére kerülhessen.

Hátravan még a faanyag és az ereszcsatorna megvásárlása, de számítanak minden olyan személy kétkezű munkájára is, aki a munkálatok megvalósításában segíteni tud. „Bizakodva a közösség erejében, összefogásában, bátran állunk neki ennek a nem kis feladatnak, hiszen a közösségi ház, mint a neve is mutatja, a pécskai magyarságé! Adja az úr, hogy rohamosan fogyatkozó közösségünk összetartó és bátor legyen, mert ott, ahol összetartás van, ott erő van és ahol közösségi erő van, ott megvan minden, ami ahhoz szükséges, hogy megmaradjunk és éltessük hagyományainkat, kultúránkat és értékeinket” – vélik az egyesület tagjai.

„Az olvadást hagyjuk meg a hónak, az az ő feladata! A miénk az, hogy szeressük egymást és tanuljuk, óvjuk, őrizzük és továbbadjuk utódainknak mindazokat az értékeket, amelyeket elődeink nagy bizalommal ránk hagytak, más nemzetek hagyományait, kultúráját és értékeit pedig tartsuk tiszteletben. Maradjunk meg mindenekelőtt embernek, jó magyarnak! Szívemből kívánom minden keresztény testvéremnek, hogy imája meghallgatásra kerüljön, hitét, reményeit és örömeit megőrizve, szépséges karácsonya legyen! Az úr áldásával pedig jó egészségben és tengernyi örömökben gazdag boldog új esztendőt kívánok, az egyesület vezetőségének és tagjainak nevében!” – fogalmazott Balta Taics Tünde, a Pécskai Kisebbségi Hagyományőrző Egyesület elnöke.

A rovatból ajánljuk:

Előkészületek a Szabadság-szobor újbóli felavatásának 20. évfordulójára [AUDIO]
A 2004. április 25-i aradi szoborállításnak erős üzenete volt: közösségi és politikai elszántsággal érvényt lehet szerezni a kisebbségi jogoknak, a visszahozhatók azok a szimbolikus emlékművek, amelyeket megpróbáltak kitörölni a közemlékezetből.
Szülők Akadémiája: generációk az ABC végén, avagy hogyan szálljunk le a mókuskerékről?
Tapolyai Emőke klinikai és pasztorálpszichológus tart előadást Aradon.
Lehetőség szerint növelné polgármesterei és alpolgármesterei számát az RMDSZ [AUDIO]
Jelenleg öt polgármestere és négy alpolgármestere van Arad megyében.