Az RMDSZ nem támogat olyan közigazgatási reformot, amely megváltoztatja az etnikai arányokat

Kelemen Hunor RMDSZ-elnök | Fotó: rmdsz.ro

Kelemen Hunor RMDSZ-elnök | Fotó: rmdsz.ro

A kormánytag RMDSZ kész egyeztetni koalíciós partnereivel a közszolgáltatások racionalizálásáról, de olyan közigazgatási reformot nem támogat, amely megváltoztatja az etnikai arányokat – szögezte le Kelemen Hunor szövetségi elnök.

A politikus Marcel Ciolacu miniszterelnök hétfői bejelentésére reagált a Maszol.ro portálon szerdán közzétett videóinterjúban. Ciolacu szerint az általa vezetett Szociáldemokrata Párt (PSD) Románia területi közigazgatásának átszervezéséről szeretne törvénytervezetet terjeszteni a parlament elé a tavaszi ülésszakban, a tervezet kidolgozása érdekében pedig a PSD munkacsoportot alakított.

Ők még kampánymódban működnek, és mondanak ilyet is, mondanak olyat is

– jegyezte meg Kelemen Hunor, hozzátéve, hogy bár nem világos, milyen javaslattal fognak előállni a koalíciós partnerek, a bejelentést követően „váltott néhány szót” a témáról a miniszterelnökkel, akit arra figyelmeztetett, hogy „bármilyen közigazgatási reformnak” nem lehet nekifogni.

 

Az RMDSZ elnöke kifejtette: a közigazgatás az közszolgáltatás, vagyis nem profitorientált tevékenység, ezért nem lehet a földrajzi adottságoktól eltekintve úgy hozzáállni, hogy a kis községeket felszámolják. Szerinte egy olyan elképzelés, hogy a községeknek legyen legalább ötezer lakosuk, kivitelezhető Felcsíkon, de Székelyudvarhely környékén vagy a Nyugati-Kárpátokban már 70 kilométeres körzetből kellene „összegereblyézni” ehhez az összes kistelepülést.

Az olyan racionalizálásokat viszont elfogadhatónak nevezte, hogy a kisebb településeken csökkentsék az önkormányzati képviselők számát, és azok bizonyos szolgáltatásaik – például a közbeszerzések – elvégzését a megyei önkormányzatra, vagy a megyeközpontra ruházzák át.

„Egy dolgot tudok ígérni, hogy mi semmiféle közigazgatási reformot, ami az etnikai arányokat megváltoztatja, és ami nem a közszolgáltatások minőségén javítana, nem fogunk támogatni, ahogy eddig sem támogattunk, és ebből már voltak előző koalíciókban konfliktusaink. Nem fogjuk engedni, hogy a magyar többségű megyéket, vagy ott, ahol mi jelentős számban vagyunk, szétverje bárki. De közigazgatási átszervezésekről, reformokról, jobb közszolgáltatásokról beszélni lehetséges” – summázta az RMDSZ elnöke.

MTI

A rovatból ajánljuk:

Nőtt a sikeresen érettségizők aránya az óvások nyomán
Az aradi Csiky Gergely Főgimnáziumban is javult az arány: az óvások után eggyel több lett a sikeresen diplomázók száma.
Elektromos buszokkal oldják meg a tömegközlekedést Pécskán és a hozzá tartozó falvakban
Az 50 férőhelyes autóbuszok naponta kétszer fordulnak Tornyára és Szederhátra, a városban pedig óránként közlekednek majd.
Pert nyert a prefektúra az egyetlen családnak visszaszolgáltatott Zarándnádas ügyében
Több mint 8700 hektáros területről és egy egész faluról van szó.
A magyar identitás tüze: Szent Iván-éji hagyományok Pécskán [AUDIO]
A pogány hagyományokban gyökerező népszokást elevenítette fel a Búzavirág.
Közzétették az érettségi eredményeket: a Csiky-ben a vizsgázók 79 százaléka átment
Mind a 32 idei végzős sikeresen diplomázott az aradi magyar középiskolában.