Arad és Hunyad megye között teremt összeköttetést A király útja

A király útja részben járható csak jelenleg | Fotó: ADR Vest

A király útja részben járható csak jelenleg | Fotó: ADR Vest

Új utat építenek az Arad megyei Marospetres és a Hunyad megyei Alváca között, amitől a vidék idegenforgalmának fellendülését remélik, egyben a Zaránd-hegység több településének lakói számára teremtenek összeköttetést.

Hunyad és Arad megye közösen nyújtott be pályázatot a temesvári székhelyű Nyugati Fejlesztési Régió Ügynökséghez (ADR Vest) vissza nem térítendő támogatásra, és végül több mint 208 millió lejt (42 millió eurót) kaptak a Románia által felhasználható európai uniós alapokból. A pénzből egy 17 kilométeres útszakaszt építenek újjá az Arad megyei Marospetres (Petriș) és a Hunyad megyei Alváca (Vața de Jos) között, amiből 13 kilométer Hunyad megye területén halad át.

A beruházástól a történelmi Zaránd-vidék idegenforgalmának fellendülését remélik, elsősorban Alvácán, ahol gyógyfürdő működik, és amelynek a közigazgatásilag beosztott falvaiban több műemlék fatemplom is található. Nyolc környékbeli települést kapcsolnak be ezáltal közvetlenül vagy közvetve a transzeurópai közlekedési hálózatba (TEN-T), és a környék több mint hatezer lakója, illetve a turisták lesznek a beruházás haszonélvezői – közölte Laurențiu Nistor, a Hunyad Megyei Tanács elnöke. Nem mellékes az sem, hogy ezáltal alternatívát teremtenek a jelenleg nagyon forgalmas 7-es számú országutat (DN 7) használók számára – tette hozzá.

Mivel a közeli Soborsinban (Săvârșin) található néhai I. Mihály román király egykori kastélya, a királyi család jelenlegi Arad megyei rezidenciája, az új út „A király útja elnevezést” kapta, és 2028 áprilisáig kell elkészülnie. Az út mentén öt megállóhelyet is kialakítanak.

 

Iustin Cionca Arad megyei tanácselnök is a vidék „turisztikai potenciáljában” rejlő lehetőségek kiaknázását emelte ki. Az elöljáró emlékeztetett arra, hogy Arad megye büszkélkedhet a legtöbb felújított vagy nulláról megépített úttal 2016 óta: 850 kilométert adtak át eddig, és a költségek 90 százalékát vissza nem térítendő EU-s támogatásokból fedezték. 

A rovatból ajánljuk:

„A remény zarándokai” – félmillió résztvevőt várnak a csíksomlyói pünkösdi búcsúba
A fogadalmi búcsú főcelebránsa Kovács Gergely, a Gyulafehérvári Római Katolikus Főegyházmegye érseke lesz, az ünnepi szónok pedig György Alfréd, Csíkszentdomokoson született kamilliánus szerzetes. Az ünnepi szentmise június 7-én, 12.30 órakor kezdődik a Hármashalom-oltárnál.
Lebontották a hőerőmű hűtőtornyát [VIDEO]
Az 1964-ben épült torony 60 éven szolgálta ki az erőművet, de a tavaly ősszel kezdődött átépítéssel feleslegessé vált.
Megjelent az aradi magyar monográfia-sorozat harmadik kötetének román fordítása is
Aradon és Gyulán is bemutatják A remény útvesztőjében című könyvet.
Buszsofőröket alkalmazna a CTP a pótlóbuszokra, de kevés a jelentkező
Júniustól Mikelakán autóbuszok szállítják majd az utasokat a villamossínek cseréje miatt.
A nyomtatott sajtó végnapjai? A romániai magyar újságírás perspektívái
Az MCC következő előadása a kisebbségi napilapok megszűnésének következményeit latolgatja.
Kelemen Hunor levele az erdélyi magyarokhoz
„Romániában az elnökválasztás még sosem szólt annyira a magyarokról, mint most. Sokan mondogatják, hogy ez ugyanaz a helyzet, mint 2000-ben, amikor Iliescu és Vadim Tudor között kellett dönteni. Rossz és kisebbik rossz között. Csakhogy ez most nem így van. Nem fogom elvitatni Vadim Tudor magyarellenes „érdemeit”, de hogy úgy mondjam: ő kispályás volt Simion mellett.”