Az elmúlt 35 év legnagyobb távhőberuházását bonyolítja le az aradi önkormányzat a Radnai úti villamos és hőerőmű (CET Hidrocarburi) felújításával, amitől környezetkímélőbb, nagyobb hatásfokú, gazdaságosabb működést remélnek. A több mint százmillió eurós költségek egy részét az Országos Helyreállítási és Reziliencia-építési Terv (PNRR) keretében vissza nem térítendő támogatásból fedezik.
Ősszel már részben működésbe helyezzük az új erőművet, és a következő fűtési szezonban a meleg víz és a távfűtés egy részét már ez állítja elő
– mondta Călin Bibarț aradi polgármester, a helyszíni szemléről készült videóban, amit a közösségi oldalán osztott meg. A munkálatok teljes befejezésének határideje 2026 augusztusa.
Az átépítés tavaly ősszel kezdődött, a modernizálás során kogenerációs motorokat helyeznek üzembe, amelyek gázzal és megújuló energiával működnek, a távfűtés és a meleg víz előállítása mellett villanyáramot is termel majd az erőmű, amit három gázturbinával és egy transzformátorállomással szerelnek fel.
A becslések szerint 30 százalékkal csökken a nyersanyag-felhasználás, kevesebb károsanyagot bocsát ki a CET, és legalább 50 százalékkal kevesebbe kerül majd a hőenergia előállításának az ára gigakalóriánként – sorolta a felújítás előnyeit a polgármester.
A beruházás mindenképp indokolt, mivel az önkormányzat tulajdonában levő erőmű felett eljárt az idő, berendezéseit az 1970-es években állították működésbe. Az erőmű földgázzal és fűtőolajjal működik, az alacsony hatásfoka az egyik oka annak, hogy országos viszonylatban Aradon kifejezetten drága a távfűtés:
az elmúlt fűtési szezonban az aradi háztartási fogyasztók közel 400 lejes gigakalóriánkénti áron kapták a hőenergiát – igaz, ennek több mint 40 százalékát az önkormányzat fedezte a helyi költségvetésből, de ezzel, meg az egyéb fenntartási költségekkel együtt évente minegy 10 millió euróba kerül a városnak a távfűtés.
Az új hőerőmű áramtermelési kapacitása 30 MW, hőenergia-előállítási képessége 70 MW lesz – írta az Agerpres hírügynökség.

A projekt összköltségvetése 534 millió le (áfával együtt), ennek 62 százaléka vissza nem térítendő támogatás, 38 százalék pedig a város önrésze, ami a remények szerint néhány éven belül megtérül. A kivitelezésre egy évvel ezelőtt kötöttek szerződést az Elsaco Electronic SRL, az Elsaco Engineering SRL és a Vestra Industry SRL által alkotott konzorciummal, amelynek képviselői
az ország legmodernebb és leghatékonyabb távhőközpontjának megépítését ígérték a partiumi megyeszékhelyen.
A távhővezetékek cseréjét már néhány éve megkezdte a város, a mostani beruházással párhuzamosan azt is befejezik majd. Amikor a polgármesteri hivatal 1990-ben átvette az erőművet (pontosabban az állam a helyi önkormányzatok „nyakába varrta”), 43 ezer háztartás volt a rendszerre csatlakozva, jelenleg azonban már csak 20 körülire tehető a távfűtést használók száma. Az önkormányzat fontolgatja egy kampány indítását a lecsatlakozók körében, hogy az egéyni hőközpontok helyett térjenek vissza a távfűtésre, mert minél többen használnák, annál kifizetődőbb lenne a fenntartása.