Több ezer Srí Lanka-i és nepáli munkavállaló dolgozik Arad megyében

Sokan ételfutárként próbálnak boldogulni. Fotó: Pataky Bernadette

Sokan ételfutárként próbálnak boldogulni. Fotó: Pataky Bernadette

A Srí Lankáról és Nepálból Romániába érkezett munkavállalók húsz százaléka Arad megyei vállalkozásoknál áll alkalmazásban – közölte a munkaerőelhelyezési statisztika kapcsán az Arad Megyei Kereskedelmi, Ipar- és Agrárkamara.

Az intézmény közleménye idézte Gheorghe Seculici elnököt, aki szerint ázsiai munkavállalók ezrei pótolják a Nyugat-Európába emigrált hazai munkaerőt, Srí Lanka pedig az egyik legnagyobb „utánpótlást” jelenti ebből a szempontból. 2023-ban közel 75 ezer harmadik országbeli állampolgár tartózkodott Romániában munkavállalási engedéllyel, közülük mintegy 30 ezren Srí Lanka-iak és nepáliak voltak. Nem véletlen, hogy a román diplomácia engedélyezte Srí Lankának egy bukaresti nagykövetség megnyitását, amire múlt héten került sor – emlékeztetett Seculici. Az Indiai-óceán északi részén található szigetország nagykövetasszonya Madurika Joseph Weninger.

A kamara elnöke szerint az ázsiai munkások főleg az ipari övezetekben működő, az autóiparnak beszállító gyárakban dolgoznak, de a textil- és építkezési iparban, a vendéglátásban és különböző más szolgáltatásokban is végeznek munkát. Taxisofőrként és kerékpáros ételfutárként dolgozókat tucatjával lehet látni naponta Arad utcáin. Nem csak munkavállalóként vannak jelen az ázsiaiak, ugyanis néhányan közülük – az élelmesebbek – már vállalkoznak a Maros-parti városban: a közelmúltban indiai csemegebolt, egy Srí Lanka-i termékeket kínáló élelmiszerbolt, a minap pedig a belvárosban egy távol-keleti fűszerbolt nyitotta meg kapuit.

A római katolikus templomokban is látni Srí Lanka-i híveket, többségük a magyar nyelvű szentmiséket látogatja, de a múlt hónap elején az arad-ségai Lisieux-i Kis Szent Teréz Plébániatemplomban kimondottan nekik tartottak szentmisét, amit Dominiyan Francis Srí Lanka-i római katolikus pap celebrált.

A napokban írtunk arról – az Arad melletti Újpanádon (Horia) működő átmeneti menekültközpont vezetőségének tájékoztatása alapján –, a román–magyar határ Arad megyei szakaszán illegális átlépés kísérlete közben lefülelt személyek zöme olyan ázsiai vagy afrikai, akik munkavállalási engedéllyel érkeztek Romániába, hogy aztán érvényes vízum nélkül valamelyik nyugat-európai államba próbáljanak eljutni.

A rovatból ajánljuk:

Feloldották a bárány- és kecskevásár-tilalmat
A pestisjárvány miatt szeptember 30-ig az EU-ba továbbra sem exportálható.
Szarvasmarha-stop: tilos a behozatal Magyarországról a száj- és körömfájás miatt
Az állatállomány védelmében Románia aktiválta az uniós vészhelyzeti mechanizmusokat.
Majdnem hétszáz embernek szűnik meg a munkája a vagongyár bezárásával
Az amerikai cég 2016-ban 60 millió euróért vásárolta meg az aradi üzemet.
Bezárja aradi vagongyárát az amerikai Greenbrier
Az üzemet 1891-ben alapította Weitzer János, és kezdetben gőzmozdonyokat gyártott.
Terjed a szarvasmarha-leukózis Arad megyében [AUDIO]
A megbetegedett állatokat kényszervágásra ítélték, de nem kell a teljes állományt megsemmisíteni.
Kína felemelkedése: Gazdasági csoda vagy stratégiai mesterterv?
A Mathias Corvinus Collegium (MCC) Aradi Képzési Központja gazdaságpolitikai előadásra hívja az érdeklődőket.