Stabil teljesítményt nyújtott a MOL az első negyedévben

mol12013 első negyedévében a MOL-csoport egyszeri és készletátértékelési hatásoktól mentes, úgynevezett „tiszta” EBITDA-ja 141 Mrd forintot ért el, mely 2%-os növekedésnek felel meg éves összehasonlításban. Az Upstream szegmens eredményét negatívan befolyásolta az alacsonyabb szénhidrogén termelés és átlagos realizált szénhidrogén ár, melyet részben ellensúlyozott, hogy Horvátországban értékesítésre került az összes korábban készletre vett kőolaj. A Gáz Midstream szegmens földgázszállítási üzletágában alacsonyabb bevételt realizáltunk az enyhébb időjárás, illetve a bevezetett tarifacsökkentések következtében. Ezeket a negatív hatásokat azonban ellensúlyozta a Downstream üzletág javuló teljesítménye, melyet támogatott a benzin táguló termék árrése, a magasabb integrált petrolkémiai árrés, a javuló termékkihozatal, illetve hatékonyságjavító programunk eredményei.A MOL-csoport EBITDA-ja, speciális tételek nélkül, 133 Mrd forintot ért el. A Csoport 57 Mrd forint működési cash-flow-t realizált, szemben az egy évvel korábbi 11 Mrd forintos nettó pénzkiáramlással. A nettó eladósodottsági mutató változatlan maradt, 25,0%-os értéket mutatva 2013. március 31-én.

Hernádi Zsolt, elnök-vezérigazgató elmondta:

„Ahogyan várható volt, kihívásokkal teli időszakkal indult számunkra a 2013-as év. A legfőbb külső nehézséget továbbra is a lassú gazdasági növekedés, az üzemanyagok csökkenő kereslete, illetve a szigorú szabályozói környezet jelentették. Mindemellett szíriai eszközeink egy évvel ezelőtti kiesése továbbra is jelentősen érezteti hatását portfóliónkban. A negatív hatások ellensúlyozására a következő fő célokat tűztük ki magunk elé ebben az évben: Az Upstream üzletágban már rövidtávon meg kívánjuk állítani meglévő portfoliónk termeléscsökkenését, emellett pedig folytatjuk kutatási területeink szénhidrogén-potenciáljának feltárását készleteink mielőbbi növelése érdekében. Ugyanis ezek az új készletek képezik majd középtávú termelésnövekedésünk alapját. A Downstream üzletágban pedig folytatjuk az Új Downstream Program megvalósítását. A tavalyi 150 millió dolláron felül az idei évben további 250 millió dollár hatékonyság javulást kívánunk elérni.
Továbbra is törekszünk pénzügyi stabilitásunk fenntartására, ugyanakkor kellő pénzügyi rugalmassággal rendelkezünk ahhoz, hogy akvizíciókat hajtsunk végre Upstream és Downstream eszközállományunk megújítása érdekében, amennyiben egy ilyen lépés jelentős hozzáadott értékkel bír a Csoport számára.”
Romániában az üzemanyageladások 5%-kal nőttek az első negyedévben a 2012-es év hasonló időszakához képest, 101 ezer tonnáról 106 ezer tonnára, aminek köszönhetően a piaci részesedés 13% fölé emelkedett. Az eladások emelkedéséhez a folyamatosan növekedő benzinkúthálózat járult hozzá, amely március végére 137 egységből állt, valamint az intenzív marketingtevékenység. A gázolaj-eladások 5%-kal nőttek az első negyedévben, 77 ezer tonnára, míg az értékesített benzin mennyisége állandó maradt, 27 ezer tonna.

(MOL-közlemény)

A rovatból ajánljuk:

A gazdák javára döntött az Európai Parlament
Jóváhagyták az EU közös agrárpolitikájának felülvizsgálatát.
Tavaszi vásár – kettő az egyben az Expón
A kertrendezéstől kezdve az újgenerációs épületgépészeti megoldásokon át a kézműves termékekig mindet megtalálnak majd az érdeklődők.
Hétvégi boltzárat fontolgat a kormány
Kíváncsiak, milyen hatása lenne egy ilyen döntésnek.
Év végéig meghosszabbították az alapélelmiszerek árrésstopját
Többek között a kenyérre, a tejtermékekre, a friss húsra és zöldségekre vonatkozik.
Március 19-én kezdődik a roncsautó-program
Új elektromos autókra 120 ezer lejt adnak.