Most sütik a kenyér árát

És ezt biztos nem égeti oda a sütőipar, mert kizárólag saját zsebéről van szó. A pékek, amint megtudták, hogy az aszály miatt drágul a gabona, azonnal nekiálltak kalkulálni, mennyivel emeljék a kenyér és péksütemények árát, pedig az európai piacokon még nem tapasztalható különösebb árrobbanás. A párizsi gabonatőzsdén az ár 260 euró/tonna körül mozog, jelenleg Romániában a termelőknél 210 euró. A Ziarul Financiar által megkérdezett szakemberek úgy vélik, az elkövetkező két hónapban értelmetlen az áremelés, főleg azért, mert a sütőiparban a feketegazdaság aránya 60-70 százalék körüli, az egyik legnagyobb az országban. A kereskedők java számla nélkül vásárolja fel a búzát (is) a parcellák szélén, a malmok feketén őrölnek, a kiskereskedelmi láncban pedig senki sem ad számlát a megvásárolt veknire, s ezzel a kör bezárult.
Becslések szerint idén 4,7 millió tonna búza termett az országban, harmadával kevesebb, mint 2011-ben, így a termést még jószerivel be sem takarították, az árak meglódultak felfele: júliusban még átlag 770 lej/tonna volt a búza ára, augusztusban 1000 lej/tonna, vagy valamivel több. Így nem véletlen, hogy a piaci feszültség, bizonytalanság máris felütötte a fejét, hisz a kenyér árának kialakításában a liszt 60-70 százalékot jelent még akkor is, ha némely kenyérben több a pótanyag, mint a liszt.
A ZF információi szerint a sütőipar az 1060 lejes árat még lenyeli, ám ha ennél drágább lesz a búza és vele párhuzamosan a liszt, akkor minimum 6 százalékos drágításra kell számítani az üzletekben.
Az aszály miatt a szaktárca 20 euró/hektár összeggel fogja kompenzálni a farmereket és 70 euró/hektár összeggel a nagygazdaságokat, s állítólag 2012-től a területalapú támogatás 160 euró/hektárra ugrik.

                                                                                                                                     Irházi János

A rovatból ajánljuk:

Tavaszi vásár – kettő az egyben az Expón
A kertrendezéstől kezdve az újgenerációs épületgépészeti megoldásokon át a kézműves termékekig mindet megtalálnak majd az érdeklődők.
Hétvégi boltzárat fontolgat a kormány
Kíváncsiak, milyen hatása lenne egy ilyen döntésnek.
Év végéig meghosszabbították az alapélelmiszerek árrésstopját
Többek között a kenyérre, a tejtermékekre, a friss húsra és zöldségekre vonatkozik.
Március 19-én kezdődik a roncsautó-program
Új elektromos autókra 120 ezer lejt adnak.
Elkészült a hazai elektromos töltőállomások térképe
Elérhető az energiaügyi minisztérium honlapján.
Támogatják a termelést, de az értékesítést is kellene [AUDIO]
Állami segítséget igényelhetnek a paradicsom-, fokhagyma- és burgonyatermesztők.