Módosították a nyugtalottót, mert túl sokfelé oszlott a nyeremény

A képviselőház szerdán módosította az úgynevezett nyugtalottóról szóló rendeletet, meggátolandó, hogy a nyeremény túl sok nyertes között oszoljon meg és elveszítse varázsát.

A  kormány az adócsalás visszaszorítását célzó intézkedések között vezette be tavasszal a nyereményjátékot, amellyel arra akarja ösztönözni az embereket, hogy minden vásárlásnál igényeljenek nyugtát, és ezzel adózásra kényszerítsék az esetleg feketézni próbáló boltosokat.

A kormány húzásonként egymillió lejes nyereményalappal honorálja önkéntes „adóellenőreit”, ám az első, április 13-án megejtett húzás nyomán több mint 18 ezer nyertes nyugtát vittek be az emberek az adóhatósághoz, így egy-egy szerencsés pénztárblokkal alig több mint 50 lejt lehetett nyerni. A sorsoláson egy dátumot és egy 1 és 999 lej közötti nyertes összeget határoznak meg. Az első húzáson a február 7-én kiállított 6 és 6,99 lej közötti értékű pénztári nyugtákat nyilvánították nyerőnek, ám – kis összegről lévén szó – nagyon sok vásárló akadt, akinek volt ilyen nyugtája.

A hasonló „inflációt” megelőzendő a képviselőház azzal a módosítással szavazta meg szerdán a nyugtalottó bevezetéséről szóló sürgősségi kormányrendeletet, hogy száznál több nyertes esetén egy második sorshúzással választják ki azt a száz nyugtát, amelynek a tulajdonosa valóban jutalomban részesül. Így a nyeremény mindenképpen tízezer lej fölötti lesz.

A jogszabály ellen voksoló liberális ellenzék szónoka azt mondta: a szociáldemokrata kormány szerencsejátékosok szórakozásává züllesztette az adózási fegyelem növelésének ügyét, a kormánypárt frakcióvezetője viszont azzal érvelt, hogy a nyugtalottónak és az adóhatóság látványos razziáinak köszönhetően 1,2 milliárd lejes többletbevétele volt az első negyedévben a román költségvetésnek a tavalyi év hasonló időszakához képest.

A román költségvetési tanács adatai szerint 2013-ban a GDP 16 százalékát tette ki az adócsalás Romániában.

MTI

A rovatból ajánljuk:

Feloldották a bárány- és kecskevásár-tilalmat
A pestisjárvány miatt szeptember 30-ig az EU-ba továbbra sem exportálható.
Szarvasmarha-stop: tilos a behozatal Magyarországról a száj- és körömfájás miatt
Az állatállomány védelmében Románia aktiválta az uniós vészhelyzeti mechanizmusokat.
Majdnem hétszáz embernek szűnik meg a munkája a vagongyár bezárásával
Az amerikai cég 2016-ban 60 millió euróért vásárolta meg az aradi üzemet.
Bezárja aradi vagongyárát az amerikai Greenbrier
Az üzemet 1891-ben alapította Weitzer János, és kezdetben gőzmozdonyokat gyártott.
Terjed a szarvasmarha-leukózis Arad megyében [AUDIO]
A megbetegedett állatokat kényszervágásra ítélték, de nem kell a teljes állományt megsemmisíteni.
Kína felemelkedése: Gazdasági csoda vagy stratégiai mesterterv?
A Mathias Corvinus Collegium (MCC) Aradi Képzési Központja gazdaságpolitikai előadásra hívja az érdeklődőket.