Ideiglenes energiaár-kompenzációt kap a lakosság

A román állam támogatással ellensúlyozza a következő fűtésszezonban a villanyáram és a földgáz drágulását a lakossági fogyasztók számára: erről hétfői ülésén fogadott el sürgősségi rendeletet a kormány.

Azok a lakossági fogyasztók, akik havonta 30 és 200 kilowattóra közötti villamos energiát használnak el, 21 banis árkompenzációban részesülnek kilowattóránként, attól függetlenül, milyen tarifával vásárolják az áramot. A kompenzáció a november elsejétől március 30-ig terjedő öt hónapos időszak villanyszámláiban jelenik majd meg, tehát az érintett fogyasztóknak nem kell ezt külön kérvényezniük, hanem a kompenzáció összegével kisebb számlát fognak kapni – magyarázta a kormányülést követő sajtóértekezleten Virgil Popescu energiaügyi miniszter.

Hozzátette: jelenleg a román piacon a legalacsonyabb energiaár 68 bani kilowattóránként, a kompenzáció ettől a referenciaártól indul, vagyis erre a szintre hoz minden olyan villanyszámlát, amelynél az eltérés nem nagyobb 21 baninál.

Popescu szerint ezzel arra akarják bátorítani a fogyasztókat, hogy átiratkozzanak az alacsonyabb tarifákkal dolgozó szolgáltatókhoz. Romániában ugyanis a tavaly végrehajtott energiaár-liberalizálás nyomán a lakosság mintegy fele kötött szabadpiaci szerződést.

A földgáz esetében 25 százalékos árkompenzációt vezetnek be a következő öt hónapra azok számára, akik ebben az időszakban havi 20 és 200 köbméter közötti gázmennyiséget fogyasztanak. A földgáznál a megawattóránként 125 lejes referenciaár feletti részt kompenzálják.

A kormány azzal számol, hogy a villanyáram és a földgáz drágulásának ellensúlyozása 1,3 milliárd lejes többletterhet jelent a költségvetésnek. Az energiaügyi miniszter szerint az árkompenzáció 5,2 millió háztartási áramfogyasztót (a lakosság 55 százaléka), illetve 2,2 millió háztartási földgázfogyasztót (a hálózatba kötött 3,6 millió háztartás csaknem kétharmada) érint.

MTI

 

A rovatból ajánljuk:

Feloldották a bárány- és kecskevásár-tilalmat
A pestisjárvány miatt szeptember 30-ig az EU-ba továbbra sem exportálható.
Szarvasmarha-stop: tilos a behozatal Magyarországról a száj- és körömfájás miatt
Az állatállomány védelmében Románia aktiválta az uniós vészhelyzeti mechanizmusokat.
Majdnem hétszáz embernek szűnik meg a munkája a vagongyár bezárásával
Az amerikai cég 2016-ban 60 millió euróért vásárolta meg az aradi üzemet.
Bezárja aradi vagongyárát az amerikai Greenbrier
Az üzemet 1891-ben alapította Weitzer János, és kezdetben gőzmozdonyokat gyártott.
Terjed a szarvasmarha-leukózis Arad megyében [AUDIO]
A megbetegedett állatokat kényszervágásra ítélték, de nem kell a teljes állományt megsemmisíteni.
Kína felemelkedése: Gazdasági csoda vagy stratégiai mesterterv?
A Mathias Corvinus Collegium (MCC) Aradi Képzési Központja gazdaságpolitikai előadásra hívja az érdeklődőket.