Csökkentett áfa bevezetését tervezik a mezőgazdaságból származó élelmiszerek esetében

A kormány a jelenlegi 24 százalékos áfa helyett 9 százalékos csökkentett áfát tervez bevezetni jövő január elsejétől a mezőgazdaságból származó élelmiszerek esetében – jelentette be ma Victor Ponta miniszterelnök. Az elképzelés szerint a 24 százalék és a 9 százalék közötti 15 százalékos különbözetet visszaadják a termelőknek, amennyiben számlával tudják bizonyítani, hogy termékeiket törvényesen értékesítették.
A kormány ezzel akarja csökkenteni az adócsalást a mezőgazdaságban, amely gazdasági elemzők szerint nagyon magas ebben az ágazatban. Ponta szerint az adócsalás visszaszorítása mellett az intézkedés csökkentheti az élelmiszerek árát is.
Az áfát 2010 júniusában emelték 19 százalékról 24 százalékra, miután Románia kemény megszorító intézkedések meghozatalára kényszerült. Az állam 2009-ben kötött 20 milliárd euró értékű, többoldalú nemzetközi készenléti hitelmegállapodást a Nemzetközi Valutaalap (IMF) szervezésében, amit 2011 tavaszán egy szintén kétéves, elővigyázatossági típusú kölcsön váltott fel. Ennek értéke mintegy 5 milliárd euró.
A kormány augusztustól lehetővé tenné az 500 ezer eurónál kisebb üzleti forgalommal rendelkező vállalatok számára, hogy az áfát ne a számlák kiállításakor, hanem csak a kifizetéskor fizessék be az államkasszába. Emellett a kormány mentesítené a társadalombiztosítási járulékok megfizetésének kötelezettsége alól egy évig azokat a cégeket, amelyek 25 évnél fiatalabb és 55 évnél idősebb munkanélkülieket alkalmaznak legalább két évig.

MTI

A rovatból ajánljuk:

Tavaszi vásár – kettő az egyben az Expón
A kertrendezéstől kezdve az újgenerációs épületgépészeti megoldásokon át a kézműves termékekig mindet megtalálnak majd az érdeklődők.
Hétvégi boltzárat fontolgat a kormány
Kíváncsiak, milyen hatása lenne egy ilyen döntésnek.
Év végéig meghosszabbították az alapélelmiszerek árrésstopját
Többek között a kenyérre, a tejtermékekre, a friss húsra és zöldségekre vonatkozik.
Március 19-én kezdődik a roncsautó-program
Új elektromos autókra 120 ezer lejt adnak.
Elkészült a hazai elektromos töltőállomások térképe
Elérhető az energiaügyi minisztérium honlapján.
Támogatják a termelést, de az értékesítést is kellene [AUDIO]
Állami segítséget igényelhetnek a paradicsom-, fokhagyma- és burgonyatermesztők.