A Rabszolgák kórusával tiltakoztak a filharmonikusok

Az önkormányzat által tervezett létszámleépítések elleni tiltakozásul „dackoncertet” adott az Aradi Állami Filharmónia szimfonikus zenekara és kórusa kedden az intézménynek otthont adó Kultúrpalota lépcsőjén.

A művészek Giuseppe Verdi négyfelvonásos operája, a Nabucco leghíresebb kórusművét, a Rabszolgák kórusát adták elő. A filharmonikusok ezzel kívánták felhívni a közvélemény figyelmét az intézményt fenntartó polgármesteri hivatal tervére, ami szerint jelentős mértékben (több mint felével) csökkentenék idén a költségvetésüket, ennek nyomán pedig sok művészt és a kiegészítő személyzet számos tagját nyugdíjaznák, illetve elbocsátanák – írja a Maszol.

Robert Daniel Rădoiaș, a filharmónia énekkarának karmestere szerint ezzel veszélybe kerül a művészi teljesítmény, ha tényleg „meghúzzák a nadrágszíjat”, nem tudnak újabb műveket színpadra állítani.

Călin Bibarț nemzeti liberális párti polgármester a költségvetés tervezetéről tartott múltheti közvitán azt mondta, hogy „minden tőle telhetőt” meg fog tenni, hogy az intézmény „érdekei ne sérüljenek”. Az tény viszont, hogy az elöljáró korábban bejelentette: az idei költségvetés szűkös lesz, a polgármesteri hivatalban és az önkormányzatnak alárendelt intézményekben összesen kétszáz posztot szűntetnek meg (igaz, ezek között vannak betöltetlen állások is).

A keddi tiltakozás-koncerten a filharmónia alkalmazottainak 97-98 százaléka vett részt, a végén pedig felolvastak egy kiáltványt a kívánalmaikkal, s amiben köszönetet mondtak a támogatóiknak.

A filharmónia munkaközössége petíciót is megfogalmazott a költségvetés tervezett csökkentése ellen, ezt kedd délig több mint 6500-an írták alá.

A rovatból ajánljuk:

Közel 150 év korrajza az Aradi színlapok című könyv [AUDIO]
Az 1806 és 1948 közötti időszak aradi színlapjait kutatta és rendszerezte, majd szerkesztette kötetbe a Kiskunfélegyházán élő, de aradi származású Piroska házaspár, István és Katalin, akik korábban az aradi magyar színjátszás 130 éves történetéről is könyvet írtak.
Játék a szavakkal, betűkkel, gondolatokkal – Bemutatták Kézdi Imola legújabb verseskötetét [AUDIO]
TEjben, jajban, világvégÉN a színművész harmadik könyvének a címe.
Harmadszor is verseskötettel jelentkezik Kézdi Imola színművész
Kötetlen kötetbemutató az Aradi Kamaraszínházban.
Koncertek és díjnyertes előadás a kamaraszínház novemberi műsorkínálatában
Jön a Nemzeti Színház, a Liszt Ferenc Kamarazenekar, valamint Erdő Zoltán tárogató- és Lisztes Jenő cimbalomművész.
A különc gitár – Viszockij-est a kamaraszínházban
Horányi László egyéni műsorral lép fel Aradon október 28-án, a Bábszínházban.
Két előadással vendégszerepel Chișinăuban a kamaraszínház
A Sex, drugs, gods and rock’n’roll és a Leánykérések című produkciókat játssza a moldovai FESTIS fesztiválon.