Támadnak a kullancsok, fő az elővigyázatosság!

kullancs

Veszélyes parazita | Illusztráció: Pixabay

Megkezdődött a kullancsszezon, egyre többen keresik fel az egészségügyi intézményeket a vérszívó paraziták eltávolítása és az általuk terjesztett betegségek megelőzése érdekében – közölte az Arad Megyei Sürgősségi Kórház vezetősége.

Az elmúlt héten 25-en keresték fel a megyei kórház sürgősségi osztályát kullancscsípés miatt, közülük 19-en felnőttek, illetve hatan kiskorúak voltak. Rajtuk kívül a megye más településein működő egészségügyi intézményekhez is fordultak olyanok, akik kirándulás, fűnyírás vagy egyszerűen csak a szabadban való tartózkodás után felfedezték magukon a parazitát.

Használjunk szúnyog és kullancs elleni sprayt, viseljünk világos öltözetet, lehetőleg hosszú ujjú és szárú ruhákat, kerti munkák, kirándulás, vagy parkban tett séta után ajánlatos alaposan szemügyre venni végtagjainkat, a testhajlatokat és a tarkót

– hívta fel a figyelmet sajtóközleményében a kórház vezetősége.

Azért fontos a tüzetes átvizsgálás, mert a rovar csípése nem fájdalmas, és rendszerint csak akkor vesszük észre, amikor már belefúrta magát a bőrünkbe – tették hozzá. Ha idejében felfedezik és szakszerűen eltávolítják (ezért javallott orvoshoz fordulni), jelentősen csökken a megbetegedés esélye – vélik a szakemberek.

A kórház felsorolta a kullancsok által terjesztett betegségeket is: agyvelőgyulladást, Lyme-kórt, visszatérő lázat és krími-kongói vérzéses lázat okozhat a rovar.

Akit megcsípett, jegyezze fel a dátumot, és ha egy hónapon belül valamelyik betegség tünetét észleli magán, forduljon orvoshoz – közölték.

Tavaly sokkal korábban kezdődött a kullancscsípések szezonja, az enyhe tél, a szokatlanul meleg és száraz tavasz miatt már február közepén megjelentek a vérszívók, 2024 márciusában már valóságos invázió volt Arad megyében.

A rovatból ajánljuk:

Pert nyert a prefektúra az egyetlen családnak visszaszolgáltatott Zarándnádas ügyében
Több mint 8700 hektáros területről és egy egész faluról van szó.
A magyar identitás tüze: Szent Iván-éji hagyományok Pécskán [AUDIO]
A pogány hagyományokban gyökerező népszokást elevenítette fel a Búzavirág.
Közzétették az érettségi eredményeket: a Csiky-ben a vizsgázók 79 százaléka átment
Mind a 32 idei végzős sikeresen diplomázott az aradi magyar középiskolában.
Tilos itatásra vagy öntözésre használni a Maros vizét
A parajdi bányakatasztrófa nyomán megnőtt a sókoncentráció a folyóban.
A tanulásba vetett hit megerősítése – Magyar diákokat jutalmazott a tanfelügyelőség [AUDIO]
Tóhpál Renáta kisebbségi tanfelügyelő szerint motiváló erőt ad a közös odafigyelés.