Sertéspestisben elhullott állatok tetemeit találták meg egy vízelvezető árokban Nagylakon

Egy tucat állattetemet találtak | A környezetvédelmi felügyelőség felvétele

Egy tucat állattetemet találtak | A környezetvédelmi felügyelőség felvétele

Büntetőjogi feljelentést tett a környezetvédelmi felügyelőség Arad megyei igazgatósága ismeretlen tettes ellen, a Nagylak külterületén elásott állattetemek miatt, amelyekről bebizonyosodott, hogy afrikai sertéspestis-fertőzésben hullottak el.

Az intézmény hétfői közleménye szerint február 29-én, lakossági bejelentés alapján szálltak ki a környezetvédelmi felügyelőség, az állategészségügyi igazgatóság és a megyei rendőr-főkapitányság emberei a Nagylak és Sajtény közötti helyszínre, ahol tíz sertéstetemet és két szarvasmarha tetemét találták meg három gödörben elásva. Az oszlásnak indult maradványokból mintákat vettek, amelyeket Bukarestbe küldtek vizsgálatra, az eredmény pedig két napja érkezett meg: bebizonyosodott, hogy az állatok afrikai sertéspestisvírussal fertőződtek meg.

Egy nagylaki farmon a múlt hónapban alakult ki sertéspestisgóc, erről – és a megyei járványmegelőzési bizottság által foganatosított karanténról és egyéb intézkedésekről – február 24-én adott ki közleményt az Arad Megyei Prefektúra. „Az előírásoknak megfelelően elrendeltük mind a háromszáz sertés megsemmisítését, amit az állategészségügyi igazgatóság meg is tett, a tetemeket elhamvasztották, az ilyenkor szokásos óvintézkedéseket is meghoztuk. A rendőrség feladata lesz kideríteni, hogy az utólag megtalált állattetemek ugyanarról a farmról származnak-e” – nyilatkozta érdeklődésünkre Tóth Csaba, Arad megye RMDSZ-es prefektusa, a megyei járványmegelőzési bizottság elnöke.

Sertéspestis-fertőzés esetén az állatok megsemmisítésén és a karanténon kívül az érintett település több kilométeres körzetében megfigyelési zónát alakítanak ki, amelyben az élőállat-szállítás is tilos. A fertőzött állatok tetemeinek nem előírásszerű megsemmisítése pedig bűncselekménynek számít.

Arad megyében az utóbbi években több sertéspestisgóc alakult ki, a legtöbb állatot – több mint 22 ezret – a Kürtösi Agáripari Kombinát hizlaldájában kellett elpusztítani 2021 tavaszán.

A rovatból ajánljuk:

Hőségriadó Arad megyében: csütörtökön sárga, pénteken narancs riasztás érvényes
Az Országos Meteorológiai Szolgálat csütörtökre és péntekre is figyelmeztetést adott ki a várhatóan rendkívül magas hőmérsékletek miatt. A legmagasabb hőmérséklet elérheti a 37 Celsius-fokot, és rendkívül magas lesz a páratartalom.
Magánbefektetőtől várja a strand gyerekrészlegének megmentését az önkormányzat
A füvet is csak akkor nyírják le, amikor ott tartják az Aradi Magyar Majálist.
Szántay Lajos és az aradi szecesszió története filmvásznon
A városkép ma is őrzi a 65 évvel ezelőtt elhunyt főépítész munkásságának a nyomát.
A kártérítésnél is nagyobb bírságot fizet a városháza az aszfalt hiánya miatt
A jogerős ítélet ellenére sem aszfaltoztak le egy utcát.
Ha vakáció, akkor nyári iskola
Június 29. és július 10. között szervezik meg három aradi oktatási intézményben.
Egyesület alakul az arad-hegyaljai történelmi borvidék megmentése érdekében
Az összefogástól a vállalkozások forgalmának növelését és a turizmus fellendülését remélik.