Beigazolódott a hantavírus‑fertőzés az aradi kórházban kezelt betegnél

kórház

Ajánlatos óvintézkedéseket tenniük azoknak, akik kapcsolatba kerülhetnek fertőzött személlyel | Illusztráció: a kórház archív felvétele

A laboratóriumi vizsgálatok igazolták a hantavírus-fertőzést annál a betegnél, akit az Arad Megyei Sürgősségi Kórház fertőző osztályán kezelnek – közölte hétfőn az intézmény, miután megérkeztek a Cantacuzino-intézet eredményei.

A megyei közegészségügyi igazgatóság közleménye szerint a vizsgálatok megerősítették, hogy a páciens a Romániában és Európában jelenlévő hantavírustörzsek egyikével fertőződött meg. Az intézmény hangsúlyozta:

ezek a vírusváltozatok nem terjednek emberről emberre, és semmilyen kapcsolatban nincsenek azzal a délamerikai eredetű Andesvírussal, amelyet egy közelmúltbeli, óceánjárón azonosított járványhoz kötnek.

A beteg továbbra is kórházban van, állapota stabil, eszméleténél van és együttműködő – tájékoztatott az intézmény. A közegészségügyi igazgatóság epidemiológiai vizsgálata szerint a páciens életkörülményei rendkívül kedveznek a fertőzés kialakulásának, ami magyarázhatja a megbetegedést.

A Digi24 hírtelevízió szerint a beteget 2023 júliusa óta kezelték a vaskohsziklási (Ștei) pszichiátriai kórházban. Ebben a szigorúan őrzött Bihar megyei intézetben kezelik azokat az elítélteket, akiket pszichikai betegségük, függőségük vagy egyéb problémák miatt nem küldhettek börtönbe. (A vaskohsziklási kórház négy alkalmazottját tavaly nyáron bíróság elé állították, miután az ENSZ egyik bizottsága 2024-ben videofelvételekkel dokumentált jelentést készített arról, hogy az ápolók elektrosokk-készülékkel kínozták a betegeket, nyomorúságos körülmények között tartották, bántalmazták és lejárt szavatosságú élelmiszerrel etették őket.)

 

A szakemberek emlékeztetnek: a hantavírusok rágcsálókkal terjednek, és az emberek többnyire az alábbi módokon fertőződhetnek meg:

  • fertőzött egerek vagy patkányok vizeletével, nyálával vagy ürülékével szennyezett por belélegzésével;
  • szennyezett felületek érintésével, majd a kéz szájhoz, orrhoz vagy szemhez érintésével;
  • ritka esetben fertőzött rágcsáló harapásával.

A legfontosabb megelőzési módszernek a szakemberek a maszk és kesztyű használatát tartják olyan zárt terek takarításakor – például padlásokon vagy fészerekben –, amelyeket hosszabb ideje nem használtak, és ahol rágcsálók jelenléte feltételezhető.

Több eset is volt már Romániában

Mint arról korábban beszámoltunk: a beteget május 9én szállították az aradi sürgősségre, majd a fertőző osztályra került beutalásra. A kórház tájékoztatása szerint olyan tüneteket mutatott, amelyek vírusos fertőzésre utalnak: láz, fejfájás, ödéma, köhögés és bőrkiütések.

Május 13án merült fel a hantavírusfertőzés, illetve a leptospirózis gyanúja. Biológiai mintákat vettek, amelyeket a bukaresti Cantacuzino-intézetbe küldtek a diagnózis megerősítése vagy kizárása érdekében.

Az utóbbi években 15 hantavírus-fertőzést igazoltak Romániában: négyet 2023-ban, hármat 2024-ben, hetet 2025-ben és egyet idén.

 

Újszentannai 25 éves férfi a fertőzött

Az egészségügyi minisztérium hétfőn közölte, hogy a vaskohsziklási pszichiátriai kórházban nyolc beteget karanténba helyeztek, mert korábban kapcsolatba kerültek az itt ápolt, majd távozása után fertőzöttnek bizonyult férfival. A kontaktszemélyek 21 napig karanténban, megfigyelés alatt maradnak – írta az MTI.

A szaktárca szerint az intézményben más, a fertőzés terjedésének megakadályozását célzó intézkedést is hoztak. A minisztérium ellenőrző testülete a fertőzésgyanús eset nyomán indított el ellenőrzést a Bihar megyei egészségügyi intézményben. Az ellenőrök szerint a pszichiátriai kórházban talált körülmények nem feleltek meg a higiéniai és egészségügyi előírásoknak, és a kórházi munkaügyi előírásokat sem tartották be. A rovarirtási rendellenességek nyomán az intézményt 2000 lejre megbírságolták. Újabb 3000 lej bírságot szabtak ki a higiéniai előírások be nem tartása miatt. Az ellenőrök azt is megállapították, hogy az intézményben 314 ágyra 319 ápolt jutott.

A hantavírussal fertőzött 25 éves fiatalember két nappal hazaérkezése után került kórházba, előtte hosszabb ideig a vaskohsziklási kórházban kezelték. Lakhelyén, az Arad megyei Újszentannán egyedül, szegényes körülmények között él – nyilatkozta Daniel Tomuța, a város polgármestere az Agerpres hírügynökségnek.

A polgármester úgy vélte, hogy a férfi lakóhelyén is kapcsolatba kerülhetett rágcsálókkal, amelyektől megfertőződhetett. A férfi családjában eddig nem észleltek fertőzésre utaló tüneteket – mondta a polgármester.

A rovatból ajánljuk:

Háromnapos ünnepre hívnak a Pécskai Magyar Napok
A programban helyet kapnak a fiatalok, a néptánc, a hitélet és természetesen a Szent Iván-napi tűzugrás is.
Szent Iván-éji tűzugrás Aradon
Hagyományőrzés és sportvetélkedők.
106 évvel ezelőtt írták alá a trianoni békediktátumot [AUDIO]
Magyarország elveszítette területének és lakosságának mintegy kétharmadát.
Egy hullámhosszon: rádióamatőr-találkozót tartanak Pécskán
Huszonkettedik alkalommal találkoznak a régió rádióamatőrjei, határon innen és túl.