Közleményt adott ki a közegészségügyi igazgatóság az aradi hantavírus-fertőzöttről

DSP

Illusztráció | Forrás: Facebook/DSP

Mint arról beszámoltunk, hantavírus-fertőzés gyanúja merült fel az Arad Megyei Sürgősségi Kórház egy páciensénél, akinek a mintáit a bukaresti Cantacuzino Intézetbe küldték vizsgálatra. Az esettel kapcsolatban közleményt jelentetett meg az Arad Megyei Közegészségügyi Igazgatóság (DSP).

Egy, a fertőző betegségek osztályán fekvő páciens esetében hantavírusfertőzés és leptospirózis gyanúja merült fel. A beteget május 9én szállították az aradi sürgősségre, majd a felnőtt fertőző osztályra került beutalásra. A kórház tájékoztatása szerint olyan tüneteket mutatott, amelyek vírusos fertőzésre utalnak: láz, fejfájás, ödéma, köhögés és bőrkiütések – írta a DSP.

Május 13án merült fel a hantavírusfertőzés, illetve a leptospirózis gyanúja. Biológiai mintákat vettek, amelyeket a bukaresti Cantacuzino Intézetbe küldtek a diagnózis megerősítése vagy kizárása érdekében. Az eredmények hétfőn várhatók.

A szakemberek hangsúlyozták: a beteg nem járt külföldön, és nem került kapcsolatba beteg vagy fertőzésgyanús személyekkel. Az eset kapcsán epidemiológiai vizsgálat indult, amelynek lezárulta után további tájékoztatást ígérnek.

Mint írták: a hantavírus-fertőzés általában nem terjed emberről emberre, a fő hordozók a rágcsálók (egerek, patkányok).

Az emberek többnyire az alábbi módokon fertőződhetnek meg:

  • fertőzött rágcsálók vizeletével, nyálával vagy ürülékével szennyezett por belélegzése;
  • szennyezett felületek érintése, majd a kéz szájhoz, orrhoz vagy szemhez érintése;
  • fertőzött rágcsáló harapása – ez ritka, de lehetséges.

A legjobb védekezésnek a szakemberek a maszk és kesztyű használatát tartják olyan zárt, hosszabb ideje nem használt helyiségek takarításakor (padlások, fészerek), ahol rágcsálók jelenléte feltételezhető. Bővebb tájékoztatás a hantavírusról és a védekezésről az Országos Közegészségügyi Intézet honlapján található a következő címen: https://insp.gov.ro/download/informatii-despre-infectia-cu-hantavirus/

A Digi24 hírtelevízió szerint az aradi sürgősségi kórházba május elején átszállított beteget 2023 júliusa óta kezelték a vaskohsziklási (Ștei) pszichiátriai kórházban. Ebben a szigorúan őrzött Bihar megyei intézetben kezelik azokat az elítélteket, akiket pszichikai betegségük, függőségük vagy egyéb problémák miatt nem küldhettek börtönbe. A vaskohsziklási kórház négy alkalmazottját tavaly nyáron bíróság elé állították, miután az ENSZ egyik bizottsága 2024-ben videofelvételekkel dokumentált jelentést készített arról, hogy az ápolók elektrosokk-készülékkel kínozták a betegeket, nyomorúságos körülmények között tartották, bántalmazták és lejárt szavatosságú élelmiszerrel etették őket.

 

Az utóbbi években 15 hantavírus-fertőzést igazoltak Romániában: négyet 2023-ban, hármat 2024-ben, hetet 2025-ben és egyet idén.

A rovatból ajánljuk:

Háromnapos ünnepre hívnak a Pécskai Magyar Napok
A programban helyet kapnak a fiatalok, a néptánc, a hitélet és természetesen a Szent Iván-napi tűzugrás is.
Szent Iván-éji tűzugrás Aradon
Hagyományőrzés és sportvetélkedők.
106 évvel ezelőtt írták alá a trianoni békediktátumot [AUDIO]
Magyarország elveszítette területének és lakosságának mintegy kétharmadát.
Egy hullámhosszon: rádióamatőr-találkozót tartanak Pécskán
Huszonkettedik alkalommal találkoznak a régió rádióamatőrjei, határon innen és túl.