Rio 2016 – Két magyar aranyérem az első nap

Az olimpiák történetében először fordult elő, hogy a magyar küldöttség az első versenynap után két aranyéremmel álljon: Rió de Janeiróban a párbajtőröző Szász Emese egyéniben, míg Hosszú Katinka úszó 400 méter vegyesen diadalmaskodott.

A párbajtőröző Szász Emese aranyérmet nyert szombaton, ezzel övé az első magyar dobogós helyezés a riói olimpián. A szám egyetlen magyar indulója a legjobb 32 között kapcsolódott be a küzdelmekbe, és az észt Julija Beljajeva, valamint a dél-koreai Kang Joung Mi egyformán 15:11-es, továbbá a japán Szato Nozomi fölényes, 15:4-es legyőzésével jutott el az elődöntőig, ahol a francia Lauren Rembit 10:6-ra verte. Az aranyéremért a tavaly és tavalyelőtt is világbajnok Rossella Fiamingóval vívott. Az olasz úgy jutott tovább az elődöntőből, hogy háromtusos hátrányt dolgozott le az utolsó szakaszban a kínai Szun Ji-vennel szemben, majd a ráadásban a döntő találatot is bevitte.

Szász Emese épp tust visz be

A két, egyformán balkezes vívó fináléját az olasz kezdte jobban, ez első tus az övé volt, majd Szász egyenlítése után kétszer megint pontosan fejezte be akcióját. A folytatásban is maradt az egy-két találatnyi előnye, de a magyar vívó szívósan tapadt rá, 4-6-nál például látványos lábra szúrással csökkentette hátrányát. A második három perc együttes találattal kezdődött, aztán Fiamingo növelte előnyét három gyorsan kivitelezett akcióval, s ezzel már 10-6-ra, majd az ezt követő együttes találattal, 11-7-re vezetett. Szász nehéz helyzetbe került, egylámpás tusokra volt szüksége, ő pedig remek akciókkal egyre csökkentette hátrányát. A második szünet előtt aztán előbb az olasz, majd a magyar volt eredményes. A harmadik szakasz 12:11-es Fiamingo előnyről indult, de most homlokegyenest az ellenkezője történt annak, mint ami az első pihenő után. Szász Emese ugyanis előbb gyorsan egyenlített, majd a vezetést is átvette (13:12). A 33 éves párbajtőröző továbbra is terelte hátrébb riválisát, aki egy pengeváltásból ismét rosszul jött ki, a magyar vívó pedig eltalálta. Innentől egyetlen tusra volt szükség a riói olimpia első magyar aranyérméhez, Szász Emese pedig együttes találattal pontot tett a finálé végére.

Szász Emese edzőjével, Kulcsár Győzővel

„Épp a sírás kerülget, mert végre sikerült az, amiért évek óta dolgoztam” – mondta a magyar újságíróknak az eredményhirdetés után a láthatóan még mindig meghatódott bajnok, aki arra a kérdésre, hogy négy tusnyi hátrányban mire gondolt, azt válaszolta: úgy volt vele, ha már itt van a döntőben, mindent megtesz azért, hogy faragjon a különbségen. A Vasas 33 éves, egyéniben vb-második és -harmadik, Eb-bronzérmes vívója messze a legjobb eredményét érte el olimpián, mivel 2008-ban, Pekingben 12., négy éve, Londonban pedig 25. volt.

A világcsúcs felé

Hosszú Katinka 4:26.36 perces, hatalmas világcsúccsal nyert aranyérmet 400 méter vegyes úszásban a riói olimpia szombati nyitónapján. A magyar úszó pályafutása első ötkarikás érmét szerezte. A Vasas ötszörös világbajnok versenyzője az előfutamban még csak 15 századra közelítette meg a címvédő kínai – Rióban már délelőtt „elvérzett” - Je Si-ven 2012-es londoni játékokon elért 4:28.43 perces rekordját, a fináléban azonban már sikerült neki a történelmi időeredmény.

Hosszú kiválóan rajtolt, pillangón már az első hossz végén magabiztos előnnyel vezetett. Háton a várakozásoknak megfelelően könnyedén végérvényesen ellépett a mezőnytől, azaz innentől kezdve gyakorlatilag csakis az órával, a fennálló világcsúccsal versenyzett. Mellen az egész uszoda a levegővétel ütemére bíztatta, a gyorsra közel öt és fél másodperccel a világcsúcs részidőn belül fordult.

A kínai korábbi rekordjának sarkalatos pontja éppen az utolsó úszásnem volt, hiszen a londoni játékokon az utolsó 50 méteren jobb időt úszott, mint a férfi győztes amerikai Ryan Lochte. Hosszút korábban rendre ezen a szakaszon „győzte le” az a bizonyos televízióban, illetve a helyszíni kivetítőn látható vonal, amely a világcsúcsot jelzi. Ezúttal nem így történt: a 27 éves magyar csillag – a tavalyi kazanyi vb-n megfogalmazott álmát valóra váltva – több mint két másodperccel múlta felül a szám eddigi legjobb eredményét.

Hosszú Katinka ezzel mind az öt vegyesúszó világrekord birtokosává lépett elő, hiszen a 200 méter mellett a 25 méteres medencében is az övé minden idők legjobb eredménye 100, 200 és 400 méteren egyaránt. Hosszú – aki a magyar úszósport 26. olimpiai bajnoki címét szerezte meg – vasárnap 100 méter háton, majd másnap 200 méter vegyesen, ezt követően pedig 200 méter pillangón, illetve 200 méter háton ugrik vízbe egyéniben, emellett tagja 4x200 méteres női gyorsváltónak is. A legjobb esélye egyértelműen 200 méter vegyesen van arra, hogy második aranyát is megszerezze, hiszen a szám világbajnokaként és világcsúcstartójaként készülhet.

Női 400 méter vegyes úszás, olimpiai bajnok:

HOSSZÚ KATINKA 4:26.36 perc - új világcsúcs

2. Maya Dirado (Egyesült Államok) 4:31.15

3. Mirea Belmonte Garcia (Spanyolország) 4:32.39

Tekintse meg az alábbi ATV-videót az első két olimpiai aranyéremről:

Az éremtáblázaton a magyarok a szombati versenynapot követően a második helyen állnak két arannyal; első Ausztrália két arany- és egy bronzéremmel, a harmadik az Amerikai Egyesült Államok egy arany- és négy ezüstéremmel. A románoknak még nincs érmük.

A rovatból ajánljuk:

Őrült hajrában pontmentés a szezon nyitómeccsén
Háromgólos hátrányból felállva egyenlített az UTA az Universitatea Craiova ellen.
Belehúztak: Craiova ellen kezdi a bajnokságot az UTA
Az új idény a július 12–13-i hétvégén rajtol el a Superligában.
Elutazott a szlovéniai edzőtáborba az UTA, ahol három felkészülési meccs is vár rá
Az albán FK Vllaznia, a szerbiai Pancsova és az NB I-es MTK lesznek az ellenfelek.
Múzeumi kiállítás és érmekibocsátás az UTA alapításának 80. évfordulója kapcsán
Relikviák a román és a magyar labdarúgás meghatározó csapatának múltjából.
Nyolc év után visszatért az UTA élére Adrian Mihalcea
Az egykori kiváló csatár legutóbb az Unirea Sloboziát vezette a másodosztályból az elsőbe, és benn is tartotta.
Szerződést hosszabbított Zsóri Dániellel az UTA
A Puskás-díjas csatár az elmúlt szezon hajrájában megragadta a bizonyítási lehetőségeket, így a következő szezonban is számít rá az aradi csapat.