Idegenbeli győzelemmel zárt az UTA, megnyerve az alsóházi rájátszást

UTA

Aradi csoportkép az utolsó meccs kezdő sípszója előtt | Fotó: Facebook/UTA

Egygólos győzelmet aratott az UTA hétfő este az Unirea Slobozia vendégeként, az első osztályú labdarúgó-bajnokság alsóházi rájátszásának utolsó fordulójában. Az aradi csapat első lett a csoportban – köszönhetően az FCSB vereségének is –, míg a Ialomița megyei együttes kiesett a másodosztályba.

Az utolsó forduló tétje egyértelmű volt: a Slobozia csak egy pozitív eredménnyel maradhatott volna versenyben a bennmaradásért, az UTA számára viszont már nem volt valódi tétje a találkozónak. A pályán azonban ez egyáltalán nem látszott – az aradiak szervezetten, veszélyesen futballoztak, és végül megérdemelten vitték el mindhárom pontot.

A hazaiak számára rémálomszerűen indult a mérkőzés. Bár a Slobozia kényszerhelyzetben volt, az első játékrészben szinte csak a kapus Popa teljesítménye akadályozta meg, hogy az UTA már a szünet előtt eldöntse a találkozót.

A 29. percben Alin Roman fejese jelentette a legnagyobb veszélyt, de Popa bravúrral hárított.

A félidőben öt csere érkezett – három a hazaiaknál, kettő az aradiaknál –, de a játék képe nem változott jelentősen. A második játékrészben a Slobozia valamelyest aktívabb lett, ám komoly helyzetet továbbra sem tudott kialakítani. A vendégek viszont türelmesen építkeztek, és a 71. percben meg is szerezték a vezetést: egy szöglet után a hazai védelem rosszul szabadított fel, Odada pedig közelről a kapuba bombázott.

 

A hajrában a Slobozia már nem tudott újítani, így a vereséggel eldőlt: a tavaly még osztályozón bennmaradó együttes ezúttal egyenes ágon kiesett a Liga 2-be.

Érdekesség, hogy bár Adrian Mihalcea a közelmúltban bejelentette, hogy a következő idényben is marad az UTA vezetőedzője, a találkozón nem foglalt helyet a kispadon. A szakember a bérhátralékok miatt tiltakozott így. A sors egyébként úgy hozta, hogy Mihalcea tavaly még éppen a Slobozia edzőjeként harcolta ki a bennmaradást az Unireával, most viszont – immár az aradiak szakvezetőjeként – éppen ő küldte korábbi csapatát a másodosztályba.

A siker ellenére az UTA nem vehet részt a Konferencialiga-szereplésért vívott hazai selejtezőkön, mert nem rendelkezik UEFA-licenccel, így az alsóházból az FCSB és az FC Botoșani jogosult az elődöntőre, a győztes pedig majd a felsőház 4. helyezettjével vív meg a nemzetközi kupaindulásért.

Az aradiak számára így marad a dicsőség, hogy győzelemmel zárták a szezont, megnyerve az alsóházi rájtászást, ráadásul a 2020-as élvonalba jutás óta „rekordszámú” pontot gyűjtöttek.

Superliga, alsóházi rájátszás, 9. forduló:

  • Unirea Slobozia–UTA 0–1, gólszerző: Odada (71.)
  • FK Csíkszereda–FC Botoșani 2–0
  • Hermannstadt–FCSB 2–0
  • Petrolul Ploiești–Oțelul Galați 1–5
  • Farul–Metaloglobus 0–1
Az alsóházi rájátszás végeredménye
  • Kiesett a Metaloglobus és a Slobozia, osztályozót játszhat a bennmaradásért a Hermannstadt és a Farul (bár a Petrolul a nagyszebeniek mögött végzett, a rájátszás kezdetén nem kellett felkerekíteni az alapszakaszban szerzett, majd megfelezett pontszámát, ezért nem kényszerül „túlórára”) a másodosztály 3. és 6. helyezettjével, az FC Voluntari-ral, illetve a Chindia Târgoviștéval.
  • A 2. Ligából egyenes ágon feljutott a Vajdahunyadi Corvinul és a Sepsiszentgyörgyi Sepsi OSK, 3. lett a Voluntari, de mivel a Steaua és a Bihar FC nem kapott elsőosztályú licencet, a 6. Chindia játszhat osztályozót.

Craiovára került a bajnoki cím

35 év szünet után nyerte meg ismét a bajnokságot a Craiovai Universitatea, amely a vasárnap esti sorsdöntő rangadón 5–0-ra legyőzte fő üldözőjét, a Kolozsvári Universitateát, így egy fordulóval a pontvadászat vége előtt behozhatatlan, 4 pontos előnyre tett szert. A meccs pikantériája, hogy ugyanez a két csapat vívta a múlt szerdán a Román Kupa döntőjét is, amelyet tizenegyespárbajban ugyancsak a craiovaiak nyertek meg (6–5), tehát az olténiai csapat duplázott ebben a szezonban.

Superliga, felsőházi rájátszás, 9. forduló:

  • FC Argeș–Rapid 2–2
  • Dinamo–CFR 0–0
  • Universitatea Craiova–Kolozsvári Universitatea 5–0
A felsőház állása egy fordulóval a vége előtt

 

Az utolsó forduló eredményei

A felsőházi rájátszás utolsó, 10. fordulójának eredményei:

  • CFR–FC Argeș 1–1
  • Kolozsvári Universitatea–Dinamo 1–1
  • Rapid–Universitatea Craiova 0–0
A felsőházi rájátszás végeredménye | Táblázatok forrása: digisport.ro

Osztályozók az élvonalért és a Konferencialigáért

Az élvonalban maradásért/feljutásért rendezett osztályozók:

  • Május 23.: Chindia Tîrgoviște–Farul 3–3
  • Május 24.: AFC Hermannstadt–FC Voluntari 3–2

Visszavágók:

  • Május 31.: Farul–Chindia Tîrgoviște 1–1, összesítésben 4–4, élvonalban maradt a Farul tizenegyespárbaj után: 4–2
  • Június 1.: FC Voluntari–AFC Hermannstadt 3–0, feljutott a Voluntari 5–3-as összesítéssel.

Alsóházi „elődöntő” a Konferencialigában való indulásért:

  • FCSB–FC Botoșani 4–3 (0–1, 3–3, 3–3) – hosszabbítás után.

„Döntő”:

  • Dinamo–FCSB 1–2 (0–1, 1–1, 1–1). Az FCSB játszhat a Konferencialiga selejtezőjében.

A rovatból ajánljuk:

Megkezdte a bérletárusítást a 2026–2027-es szezonra az UTA
A régi bérletesek megtarthatják helyüket, változatlan áron.
Aradi albérletbe költözik a Corvinul, a Neuman Ferenc Arénában játssza hazai meccseit
Az élvonal újoncának stadionját újjáépítik, ezért ideiglenesen Arad lesz az otthona.
Győzelemmel búcsúzott a hazai pályától és közönségétől az UTA
Az alsóházi rájátszásból már csak egy forduló van hátra.
A hajrában csúszott ki a győzelem az aradiak kezéből
Döntetlent játszott az UTA a Petrolul otthonában, ahol az utolsó pillanatokban kapott tizenegyessel veszített pontokat.
Döntetlennel őrzi a második helyét az alsóházban az UTA
Az aradiak bebiztosították bennmaradásukat az első osztályban.