Szülőföldön Magyarul: már igényelhető a 100 ezer forintos támogatás

Nacsa Lőrinc

Nacsa Lőrinc jelentette be a program elindulását | Fotó: Nacsa Lőrinc Facebook-oldala

Elindult kedden a Szülőföldön Magyarul program: az oktatási, nevelési, hallgatói, tankönyv- és taneszköz-támogatásra május 8-ig lehet jelentkezni a mipont.hu felületen – jelentette be a magyar Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára kedden Budapesten.

A külhoni magyarok magyar nyelvű oktatásának támogatása a magyarság megmaradásának a biztosítéka, amely segíti magyar családok és gyermekek szülőföldön való boldogulását is – hangsúlyozta Nacsa Lőrinc. Az államtitkár ismertetése szerint keddtől lehet regisztrálni a programban nevelési, oktatási, tankönyv- és taneszköz-támogatásra, valamint hallgatói támogatásra.

Az idei tanévben is a hozzájárulás összege bruttó 100 ezer forint gyermekenként vagy hallgatóként. Ez az összeg az adott tanévre egy alkalommal igényelhető – tette hozzá.

Erdélyi, felvidéki, kárpátaljai, horvátországi és muravidéki óvodások, általános és középiskolások, valamint főiskolai és egyetemi hallgatók részesülhetnek a támogatásban, akik szülőföldjükön magyar nyelvű oktatásban, magyar nyelvű nevelésben vesznek részt. A programra a gyerekeket a szülők, míg a főiskolai és egyetemi hallgatókat saját maguk regisztrálhatják – hívta fel a figyelmet.

Az államtitkár szerint a program üzenete, hogy a minőségi anyanyelvi oktatásnak a magyar megmaradás szempontjából nincs alternatívája. Közölte, hisznek az erős közösségekben, a minőségi oktatásban és ezért tarják fontosnak, hogy a külhoni magyar gyermeket az oktatásukban, a magyarságukban és a közösségtudatkban támogassák. „A külhoni magyar családok, az oktatásban résztvevő diákok az idei évben is számíthatnak Magyarország kormányára” – hangoztatta Nacsa Lőrinc.

Az államtitkár emlékeztetett arra, hogy a nemzetpolitikai államtitkárság 2010 óta kiemelten támogatja a magyar nyelvű oktatást a délutáni iskolákban, normál tanrendben működő magyar nyelvű bölcsődékben, óvodákban, általános és középiskolákban, valamint a felsőoktatásban.

Csáky Csongor, a programot lebonyolító Rákóczi Szövetség elnöke hangsúlyozta: a nemzetpolitika egyik legfontosabb programja nagy összefogással valósul meg.

Ismertetése szerint az idei kérelmek is csak elektronikusan, a mipont.hu felületen igényelhetők 1 hónapon keresztül.

A digitalizációnak köszönhetően jelentősen egyszerűsödik a rendszer. A tavaly regisztráltaknak a támogatási kérelem benyújtása néhány perc alatt elvégezhető, nem kell feltölteni újra a dokumentumokat és adatokat. Mint mondta, az új igénylők azok lesznek, akiknek gyermekük most lép be az oktatási hálózatba.

A mipont.hu felületen a bejelentkezés után a főoldal alján oktatóvideók is elérhetők, továbbá chatbot és a Rákóczi Szövetség ügyfélszolgálata is segíti a kérelmezőket – jegyezte meg. Csáky Csongor beszélt arról is, hogy a digitális térbe való átállással sikerült a program résztvevőinek számát növelni: tavaly több mint 237 ezer kérelem érkezett, ebből több mint 227 ezer kérelem kapott pozitív elbíráslást.

MTI

A rovatból ajánljuk:

Órákig vesztegeltek az utasok Arad és Temesvár között, miután lerobbant egy uniós pénzből felújított mozdony
A szerelvény az éjszaka közepén ötórás késést szedett össze, és végül délután 6 órakor érkezett meg Bukarestbe, ahelyett, hogy reggel 8 órakor futott volna be a fővárosba. ráadásul a felmentésül küldött mozdony is lerobbant.
Hatályba lépett az önkéntes katonai szolgálat bevezetésének jogi kerete
18 és 35 év közötti önkéntes férfiak és nők számára tathatnak négyhónapos kiképzést.
Arcunkra fagy a mosoly, mínusz 18 Celsius-fok is lehet a hétvégén
Szombat éjszakától keddig az ország minden régiójában fagyossá válik az idő.
Véget ért a téli vakáció, de hamarosan jön a következő
A sívakáció a megyei tanfelügyelőségek döntésének függvényében február 6-án, 13-án vagy 20-án kezdődik.
Kihirdették a magánnyugdíjak folyósításának új szabályozását
A megtakarítás 30 százaléka vehető fel egy összegben, a többit részletekben vagy életjáradékként folyósítják.
Változékony időjárás és sok csapadék várható a következő két hétben
Pénteken lesz a leghidegebb, de a jövő héten enyhül az idő.