Befűt a nyár a jövő héten

kánikula

Jól jön majd a hűsölés | Fotó: Pataky Lehel Zsolt

Figyelmeztetéseket adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a kánikula miatt. Vasárnap reggeltől 16 megyében vörös riasztást lép életbe, hétfőtől szerdáig pedig az ország területének háromnegyed részére rendeltek el harmadfokú hőségriasztást.

Szombaton a Körös-közben, Máramarosban, a Bánságban és Erdélyben narancssárga jelzésű figyelmeztetés lesz érvényben a szokásosnál magasabb hőmérsékleti értékek, a kánikula és a hőterhelés miatt. A nappali csúcshőmérséklet 33 és 39 Celsius-fok között alakul, az éjszakai minimumok 17 és 22 fok között változnak. A hőmérséklet-páratartalom index meghaladja a kritikus 80 egységet – írja az Agerpres hírügynökség.

Olténiában, Munténiában, Dobrudzsában és Moldvában sárga jelzésű riasztás lesz érvényben vasárnap reggelig, itt 30 és 34 fok közötti maximumok, illetve 17 és 20 fok közötti minimumok várhatók.

Vasárnaptól fokozódik a hőség, az ország 16 megyéjére vörös, a többire narancssárga vagy sárga jelzésű riasztást rendeltek el.

A legmagasabb fokú hőségriasztás Arad, Bihar, Szatmár, Szilágy, Kolozs, Fehér, Hunyad, Máramaros, Beszterce-Naszód, Maros, Szeben, Hargita, Kovászna, Brassó, Suceava és Botoșani megyére lesz érvényes, ahol rendkívül magas, a júniusi abszolút melegrekordokat megközelítő nappali csúcsértékekre kell számítani. Máramarosban, a Körösök vidékén, valamint Erdély északnyugati részén a maximumok elérik a 39-40 Celsius-fokot, az éjszakák pedig trópusiak lesznek, 17 és 25 fok közötti minimumokkal.

A Bánság egy részére, Olténiára, Munténia területének nagy részére és Moldvára narancssárga jelzésű, Dobrudzsára és Délkelet-Munténiára pedig sárga jelzésű hőségriasztás lesz érvényes vasárnap.

Hétfő reggeltől az ország háromnegyed részére kiterjesztik a vörös riasztást,

szerdáig a Bánságban, a Körös-közben, Erdélyben, Máramarosban, Moldvában, Olténiában és Munténia nyugati felében is rendkívül magas, 35-41 Celsius-fok közötti csúcshőmérsékleti értékekre és fokozott hőterhelésre kell számítani. A minimumok 17 és 25 fok között változnak.

A rovatból ajánljuk:

Elutasította a parlament a Veștea-kormány beiktatását
189 képviselő és szenátor támogatta, 23-an ellene szavaztak az éjszakába nyúló parlamenti ülésen.
Az ősszel kezdő kilencedikesekre már más érettségi vizsga vár
Egy „szóbelivel” és egy írásbelivel több szigorlat vár rájuk.
Szigorítják a csendháborítás és a közrend megsértésének büntetését
Vége a hangoskodásnak, a visszaesőket súlyosan büntetik.
Zivatarok várhatók szerdán az ország egyharmadában
Helyenként villámlással kísért záporokra és jégesőre lehet számítani.
Adrian Veștea az új kormányfőjelölt, miután Eugen Tomac visszaadta a megbízását
Az elnök a parlamenti pártok megkérdezése nélkül döntött.