Bármilyen oltást elfogadnak a román hatóságok a határon

Azonnali hatállyal és általánosan feloldották a karanténkötelezettséget azok számára, akik Romániába érkeznek külföldről, és be vannak oltva koronavírus ellen, függetlenül attól, hogy milyen oltóanyagot kaptak – idézte pénteken késő este Cseke Attila ügyvivő egészségügyi miniszter nyilatkozatát az RMDSZ hírlevele.

Ez azokat érinti különösképpen, akik Magyarországon kapták meg a vakcinát, és nem az Európai Unió által elfogadott négy oltás valamelyikét, hanem például a Magyarországon használt Szputnyikot és Sinopharmot vették fel – ők is karanténmentesen léphetik át a román határt.

Cseke Attila elmondta: amennyiben valakinek az illető ország egészségügyi hatósága által kibocsátott papíralapú vagy digitális oltási igazolványa van az illető ország nyelvén és angolul, függetlenül attól, hogy milyen veszélyességi besorolású országból érkezik, karanténkötelezettség nélkül léphet be Romániába.

Az új rendelkezés a meglévő határátkelések járványügyi feltételeit érintő szabályozáson pontosít, amely a beoltott személyek számára nem írt elő karanténkötelezettséget. „A rendelkezés alapelve, hogy a beoltott személyek számára karanténmentes legyen a határátkelés, procedurálisan javítottuk a szabályozást, egyértelműsítettük, hogy minden, az illető ország által elfogadott oltóanyag esetén érvényes” – hangsúlyozta a miniszter.

Az új rendelkezés pénteken írta alá az RMDSZ-es ügyvivő egészségügyi miniszter és az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság (DSU) vezetője, Raed Arafat.

A román Országos Vészhelyzeti Bizottság (CNSU) pénteken frissítette a kockázatosnak minősített országok listáját, és a vasárnaptól érvénybe lépő lajstromon Magyarország más sárga zónában szerepel (Románia pirosban). A magyar hatóságok közben nyomatékosították, hogy a Romániából Magyarországra utazók számára semmilyen korlátozás nincs a határon.

A rovatból ajánljuk:

Elutasította a parlament a Veștea-kormány beiktatását
A Veștea-kabinet beiktatását 189 képviselő és szenátor támogatta, 23-an ellene szavaztak az éjszakába nyúló parlamenti ülésen. A kormány beiktatáshoz legalább 233 támogató szavazatra lett volna szükség. Nicușor Dan államfőnek új miniszterelnök-jelöltet kell találnia.
Az ősszel kezdő kilencedikesekre már más érettségi vizsga vár
Egy „szóbelivel” és egy írásbelivel több szigorlat vár rájuk.
Szigorítják a csendháborítás és a közrend megsértésének büntetését
Vége a hangoskodásnak, a visszaesőket súlyosan büntetik.
Zivatarok várhatók szerdán az ország egyharmadában
Helyenként villámlással kísért záporokra és jégesőre lehet számítani.
Adrian Veștea az új kormányfőjelölt, miután Eugen Tomac visszaadta a megbízását
Az elnök a parlamenti pártok megkérdezése nélkül döntött.