Újból megnyitják a tornyai határátkelőt [FRISSÍTVE]

További öt határátkelőt nyitnak meg Románia és Magyarország között – mondta Marcel Vela belügyminiszter Nagylakon.

A belügyi tárca vezetője látogatása során úgy nyilatkozott: magyarországi hivatali kollégájával folytatott budapesti tárgyalásai eredményeképpen akár már szerdától megnyithatják az autós forgalmat a Nagylak–Csanádpalota autópálya-határátkelőhelyen (ahol április 2-tól csak kamionok közlekedhettek, illetve a hétvégi „nagy roham” miatt ideiglenesen megnyitották a személyforgalom előtt), valamint a Tornya–Battonya, a Nagyszalonta–Méhkerék, az Érmihályfalva–Nyírábrány és a Csanálos–Vállaj határátkelőhelyeken.

Ezeket a kisebb határátkelőhelyeket a román hatóságok zárták le március derekán, hogy az ott dolgozókat a forgalmasabb átkelőhelyekre irányítsák. Utóbb mind a román, mind a magyar hatóságok a személyforgalom korlátozása mellett döntött a koronavírus-járvány elleni védekezésként. A határsávban lakók kéréséra azonban az ingázók előtt később megnyitották.

A nagylaki határátkelőhelyen nyilatkozó belügyminiszter elmondta: a határok lezárása után a román fél kérésére a magyar hatóságok humanitárius folyosót nyitottak az országon átutazni szándékozó román állampolgárok számára. Jelenleg megnövelt időintervallumban, 21 és 13 óra között haladhatnak át Magyarország területén a román állampolgárok.

A magyar–román határon az elmúlt hétvégétől kezdődően nőtt meg az utasforgalom, miután Romániában feloldották a rendkívüli állapotot, és immár nem hatósági karanténba, hanem csak lakhelyi elkülönítésbe küldik a külföldről érkezőket. Miután a nagylaki, illetve a Bors–Ártánd közúti határátkelőnél is többórás várakozási idő alakult ki, először a teherfogalom számára fenntartott Nagylak–Csanádpalota határátkelőt nyitották meg a személyforgalom számára, hétfőtől pedig a Pete–Csengersima határátkelőt is választhatják a Romániába utazók.

Marcel Vela beszámolt arról is, hogy a magyar hatóságok nyitottnak mutatkoztak a nemzetközi közúti személyszállítás újraindítására is. Elmondta: napi 24 órában szeretnék lehetővé tenni az egyik – a magyar fél által kijelölt – határátkelőn a buszok átkelését, ami szerinte jelentősen csökkentené a személygépkocsi-forgalmat és főleg a gyalogosforgalom által előidézett járványügyi kockázatot.

Mint emlékezetes, Nagylaknál a hétvégén gyalogosan átkelők százai torlódtak fel és várakoztak egymást lökdösve órákon keresztül, hogy átjussanak – az egészségügyi szűrés és nyilvántartásba vétel miatt meghosszabbodott – határellenőrzésen. A gyalogosforgalom megnövekedését a szervezett nemzetközi személyszállítás megbénulásának tulajdonítják.

Agerpres

A rovatból ajánljuk:

Fekvőrendőröket telepítenek Arad közeli megyei utakra
A sebességkorlátozás betartását akarják elérni.
Átadták a felújított peregi és pankotai utakat
Fontos infrastrukturális beruházásokat zárt le az Arad Megyei Tanács, amely kilenc év alatt 900 km utat újított fel.
Kerekasztal-beszélgetések a nők elleni erőszakról Aradon és Pécskán
Az Arad megyei RMDSZ Nőszervezete és a Pro Pir Kult Egyesület szervezésében.
Újra járható a sikulai híd
Teljes körű felújítást végeztek a Fehér-Körös több mint 100 éves átkelőjén. Korábban fél évig zárva volt.
Súlyos visszaéléseket tártak fel a 100 ezer eurós nyugdíjprémiumot osztó erdészeti igazgatóságnál
Tavaly 15 millió lej, az idei első félévben pedig 12 millió lej veszteséget halmozott fel.
Illegalisták – Könyvbemutató és író–olvasó-találkozó
Visky András Kossuth- és József Attila-díjas író lesz a Mathias Corvinus Collegium aradi képzési központjának a következő vendége.