Több éttermet, cukrászdát és boltot bezáratott Aradon a fogyasztóvédelem elnöke

fogyasztóvédelem

Egy a fogyasztóvédelem által bezárt helyiségek közül | Fotó: Pataky Lehel Zsolt

Közel 300 ezer lej értékben szabott ki bírságokat Aradon Cristian Victor Popescu Piedone, az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) elnöke, aki emellett több élelmiszer- és vendéglátóipari egység működését is felfüggesztette ideiglenesen.

A fogyasztóvédelem elnöke népes kísérettel – az országos és a megyei hatóság ellenőrei társaságában – razziázott kedden Aradon. Az eredmény: négyezertől 80 ezer lejig terjedő pénzbírságok, megsemmisítés céljából lefoglalt árukészletek, a kereskedelmi tevékenység ideiglenes felfüggesztése (akár hat hónapra is).

A bukaresti 5. kerület korábbi polgármestere (akit februárban neveztek ki az ANPC élére) arról vált híres-hírhedté, hogy személyesen végez ellenőrzéseket, váratlanul „csap le” az üzletekre/lokálokra. Így történt Aradon is, ahol futótűzként terjedt a vendéglátóipari vállalkozók között, hogy a város melyik pontján tűnt fel éppen Piedone és csapata.

Egyébként az érintett vállalkozások vezetői arra panaszkodtak a közösségi oldalakon és a médiában, hogy a fogyasztóvédelem vezérének ellenőrzéseit nem kíséri átláthatóság, konkrétan: nem indokolják meg, hogy bejelentés, panasz alapján szállnak ki valamelyik helyszínre, vagy miként „szúrják ki” egyik vagy másik üzletet, miközben mások megússzák az ellenőrzést.

Lehet alapja az elégedetlenségnek, de tény, hogy a már említett videóban látható, hogy egyes közétkeztetési egységek a legalapvetőbb higiéniai követelményeket sem tartják be termékeik előállítása során.

A hivatalos beszámoló szerint Aradon 12 ellenőrzést végzett a fogyasztóvédelem, többek között éttermekben, gyorsétkezdékben, cukrászdákban, pékségekben, szállóhelyeken, élelmiszerüzletekben, de például használtruha-kereskedésekben is. Ezek eredményeként összesen 26 szabálysértési bírságot és három figyelmeztetést bocsátottak ki, a pénzbüntetések összértéke 288 ezer lejt. A legkisebb bírság négyezer lej volt, a legmagasabb pedig 80 ezer (ezt egy cukrászat kapta, és négy különböző szabályellenesség miatt kell összesen ennyit fizetnie).

Megsemmisítés céljából lefoglaltak 14 988 lej értékű élelmiszert, de az egyik second hand-boltot például több mint egy tonnányi árukészletétől „szabadították meg”.

Nem maradt ki az ellenőrzésből a négycsillagos Continental Hotel sem, amelynek az éttermét ideiglenesen bezáratták, de a Carrefour üzletlánc egyik szupermarketjére is lakat került.

A Continental-szállót is megbüntették | Fotó: Pataky Lehel Zsolt

Az Aradi Gazdasági Gimnázium – amelynek szakmunkásképző tagozatán cukrászatot és közélelmezést is oktatnak – esetében is sok rendellenességet tapasztaltak az ellenőrök. Többek között elhasználódott, nem a célnak megfelelő konyhai eszközöket, az élelmiszerek és alapanyagok tárolása és szállítása nem történt higiénikusan, amiért az iskola vezetőségét 10 ezer lejre büntették. Az ellenőrzésről készült videóban többek között az is látható, hogy diákok tömege filmezi mobiltelefonnal Piedonét, sőt később az utcán a fiatalok egy csoportja kíséri és élteti a fogyasztóvédelmi hatóság elnökét.

A rovatból ajánljuk:

Ismét használhatják a Maros vizét itatásra, öntözésre
Az Arad megyei vészhelyzeti bizottság július elsejei hatállyal feloldotta az itatási és öntözési tilalmat a Maros vizéből, miután csökkent a folyó sókoncentrációja. A korlátozást június 19-én vezették be, amikor is a parajdi bányakatasztrófa nyomán megnőtt a folyó vizének sótartalma.
Nőtt a sikeresen érettségizők aránya az óvások nyomán
Az aradi Csiky Gergely Főgimnáziumban is javult az arány: az óvások után eggyel több lett a sikeresen diplomázók száma.
Elektromos buszokkal oldják meg a tömegközlekedést Pécskán és a hozzá tartozó falvakban
Az 50 férőhelyes autóbuszok naponta kétszer fordulnak Tornyára és Szederhátra, a városban pedig óránként közlekednek majd.
Pert nyert a prefektúra az egyetlen családnak visszaszolgáltatott Zarándnádas ügyében
Több mint 8700 hektáros területről és egy egész faluról van szó.
A magyar identitás tüze: Szent Iván-éji hagyományok Pécskán [AUDIO]
A pogány hagyományokban gyökerező népszokást elevenítette fel a Búzavirág.
Közzétették az érettségi eredményeket: a Csiky-ben a vizsgázók 79 százaléka átment
Mind a 32 idei végzős sikeresen diplomázott az aradi magyar középiskolában.