Reményik-emlékünnepség és -szavalóverseny

Az Erdélyi Magyar Közművelődési Egyesület, a Kolozsvári Reményik Sándor Művészstúdió Alapítvány és az Arad-belvárosi Református Egyházközség április 7-én, vasárnap szervezi meg a XV. Reményik Sándor-emlékünnepséget „Egy lángot adok, ápold, add tovább” címmel az aradi belvárosi református templomban.

Reményik Sándor (Kolozsvár, 1890. augusztus 30.–Kolozsvár, 1941. október 24.) költő, a két világháború közötti erdélyi magyar líra kiemelkedő alakja.

A rendezvény programja

10.00 Istentisztelet

  • Igét hirdet: Dr. Fekete Károly, a Tiszántúli Református Egyházkerület püspöke
  • Ünnepi műsor: Albert Júlia és Bogdán István színművészek, valamint Vigh Ibolya operaénekesnő (Kolozsvár)
  • A Zsoboki Képzőművészeti Alkotótábor kiállítása a gyülekezeti teremben

12.00 Konferencia, előadások (moderátor Szabó Zsolt irodalomtörténész – Kolozsvár)

  • Nagy Béla helytörténész (Kolozsvár): Reményik Sándor és családja
  • Dr. Fekete Károly református püspök (Debrecen): Makkai Sándor és Reményik Sándor barátsága
  • Zászkaliczky Pál ny. evangélikus lelkész (Fót): Reményik Sándor a szolgálat, a hit és a küldetés útján
  • Szilágyi Aladár helytörténész, közíró (Nagyvárad): A költemény
  • Dávid Gyula irodalomtörténész (Kolozsvár): Reményik Sándor és Olosz Lajos kapcsolatáról
  • Műsorral lépnek fel: Albert Júlia és Bogdán István színművészek, Gorzó Boglárka Ezüstpáva Díjas népdalénekes, Hover Júlia népdalénekes.
  • Hover Zsolt író, magyargyerőmonostori református lelkész könyvbemutatója
  • Sinkó-Kalló Katalin: Kalotaszegi népviselet bemutatója

14.30 Versmondó verseny – utána Reményik Sándor-portréfilmvetítés

17.00 Emlékünnepség

  • Egyed Emese egyetemi tanár, irodalomtörténész: Reményik Sándor költő rövid bemutatása
  • Fellépnek: Albert Júlia, Rekita Rozália és Bogdán István színművészek (Kolozsvár), Vigh Ibolya operaénekesnő (Kolozsvár), Gali Teréz előadóművész, Gali Boglárka (Nagyszalonta), Gorzó Boglárka népdalénekes (a „Fölszállott a páva” tehetségkutató verseny Ezüstpáva díjas énekese), Hover Júlia népdalénekes (Magyargyerőmonostor) és a fazekasvarsándi iskolások.
  • Reményik Sándor-díjak átadása

A rendezvény résztvevői között az ünnepség végén három festményt sorsolnak ki a Zsoboki Képzőművészeti Alkotótábor kiállított alkotásai közül.

A rovatból ajánljuk:

Szörnyű megaláztatást kellett elviselniük a simonyifalvi deportáltaknak [AUDIO]
A faluból 59 lakost, férfiakat és nőket vittek a Szovjetunióba kényszermunkára, közül 13-an sosem tértek vissza a Gulag-lágerekből. Vasárnap az áldozatokra emlékeztek ökumenikus istentiszteleten, és megkoszorúzták a deportáltak emlékművét.
Balla Géza a Nemzet Gazdásza-címről: a ménesi borvidék díja ez [AUDIO]
Hivatásának tekinti a borvidék egykori dicsőgének visszaadását.
Nukleáris medicina laboratóriummal bővül az onkológia
Az aradi daganatos betegeknek nem kell máshova utazniuk a pontos diagnózisért és kezelésért.
Kihelyezett konzuli fogadónapot tartanak Aradon márciusban
Folytatódik a honosítás és a választási regisztráció, de lehetőség lesz különböző okmány-ügyintézésre is.