Megőrizhetik önállóságukat a 500-nál kisebb diáklétszámú iskolák

iskola

Majláthfalván is önálló magyar iskola működik, kis létszámmal | Fotó: Pataky Lehel Zsolt

Megőrizhetik jogi személyiségüket azok a nemzetiségi iskoláka, amelyekben 500 tanulónál kevesebben vannak – döntött a kormány hétfői ülésén.

Az első válságkezelési intézkedéscsomag közoktatásra vonatkozó előírásai súlyosan érintették volna több tanintézményünk létét, működését. Az RMDSZ a hétvégi egyeztetések során megvédte a magyar iskolákat, osztályokat – olvasható a magyar érdekvédelmi szervezet közleményében.

„A ma elfogadott előírásokat úgy módosítottuk, hogy az általános

kötelező létszámemelés ellenére – legalább 500 diák kell egy iskola működtetéséhez – a 300 diákkal működő kisebbségi intézményeink megőrizhessék jogi személyiségüket, vagyis ne lehessen őket megszüntetni vagy összevonni.

Ez több tucat nagyvárosi és szórványiskolánk önálló létét helyezte biztonságba. Sikerült továbbá megőrizni a kisebbségi bölcsődei, óvodai csoportok, valamint iskolai osztályok minimális kötelező létszámait” – tájékoztatott Szabó Ödön parlamenti képviselő.

Szintén az RMDSZ határozott kérésére kisebb mértékben növelték a tanintézmény-vezetők heti kötelező óraszámát.

„A jelenlegi súlyos országos válsághelyzetben az RMDSZ összehangolt, egységes kormányzati és parlamenti fellépésére volt szükség ahhoz, hogy az elmúlt 35 évben kiharcolt kisebbségi jogaink ne essenek a rendkívüli intézkedések áldozatául” – hangsúlyozta Mihályfalvi Katalin, az RMDSZ oktatásért felelős ügyvezető alelnöke.

A rovatból ajánljuk:

Nukleáris medicina laboratóriummal bővül az onkológia
Az intézmény a legmodernebb képalkotó vizsgálatok elvégzésére lesz alkalmas, és az aradi daganatos betegeknek nem kell ezentúl más városba utazniuk a pontos diagnózisért és személyre szabott kezelésért.
Kihelyezett konzuli fogadónapot tartanak Aradon márciusban
Folytatódik a honosítás és a választási regisztráció, de lehetőség lesz különböző okmány-ügyintézésre is.
Útjavítás Arad és Kisjenő között
Betömik a kátyúkat a váradi országúton, a munkavégzés miatt megnövekedett menetidőre kell számítani.
Panaszkodnak a sofőrök a kátyúk okozta károk miatt
Gumidefektek és műszaki meghibásodások okozói a fagy után előbukkanó gödrök.
Lemondott a megyei tanács a kápolnási kastély elővásárlási jogáról
Egy magánbefektető 800 ezer euróért megvásárolná a műemlék épületet.