Meddig tarthatók a kerületi magyar tagozatok? [AUDIÓ]

A magyar tagozatok többségén külön engedéllyel, a minimális létszám alatti fővel működnek osztályok, legtöbbször több évfolyam összevonva, egy tanteremben.

A tanfelügyelőségek már elküldék az oktatási minisztériumnak a következő, 2019–2020-as besikolázási terveket, a tanintézmények becslései és igényei alapján összeállítva. Arad megyében nem veszélyezteti megszűnés valamelyik magyar iskolát vagy iskolai tagozatot. Az óvodákkal együtt jelenleg 26 intézményben folyik magyar nyelvű képzés, iskolai szintű pedig tíz helyen. Ez ősztől is így fog maradni. Legalábbis jelen állás szerint, mert az állandó létszámgondok miatt szeptember közepéig még egy-egy osztály megszűnhet, vagy beolvadhat, esetleg épp újjáalakulhat. A magyar tagozatok többségén ugyanis külön engedéllyel, a minimális létszám alatti fővel működnek osztályok, legtöbbször több évfolyam összevonva, egy tanteremben. A legnehezebb helyeztben a megyeszékhely kerületi magyar tagozatai vannak. Miközben az önálló, magyar tannyelvű Csiky Gergely Főgimnázium fenntartására koncentrál a közösség, az érdekképviselet és a szakma, a központi iskola gyakran elszippantja a gyerekeket a kerületi iskolákból, amelyek a hátországot kellene jelentsék.

Pataky Lehel Zsolt az iránt érdeklődött, hogy meddig tarthatók fenn a kerületi magyar tagozatok Aradon. Hallgassa meg a Temesvári Rádió Magyar adásában elhangzott riportot:

A rovatból ajánljuk: