Kárösszesítés Aradon a földrengés után [AUDIO]

Épületek és személygépkocsik rongálódtak meg a kedd esti aradi földrengésben, amelyet Temesváron, de még a román határ menti magyarországi településeken is érezni lehetett. A földmozgást több kisebb utórengés követte, a legutóbbi szerda reggel. Pataky Lehel Zsolt tudósítása.

A Richter-skála szerinti 5,3 tizedes erősségű földrengés rázta meg kedd este, helyi idő szerint fél kilenc környékén Aradot. Az országos földfizikai intézet adatai szerint a földrengés epicentruma a megyeszékhelytől 25 km-re délkeletre, a Maros völgyében volt.

A felszíni, 6,4 tized km mélyen történt földrengésre sokan pánikszerűen reagáltak. Aradon a társasházak lakói kirohantak az utcára. A megyei katasztrófavédelmi felügyelőség tájékoztatása szerint 18 segélyhívást kaptak – Aradon főleg a régi bérházak homlokzati elemei hullottak le, kémények mozdultak el, a törmelékek két személygépkocsiban is károkat okoztak. Az Arad-hegyaljai Gyorokon és Ópáloson is kisebb károk keletkeztek.

A földrengést este kilenckor egy 3,2 tizedes erejű földmozgás követte, szerda hajnalban, reggel és délelőtt pedig három kisebb utórengést mértek, ezek ereje 2 és 2,8 tized közötti volt a Richter-skálán.

Arad megyére nem jellemző a szeizmikus tevékenység, de az elmúlt hetekben több közepes erősségű földrengés is volt: május 22-én egy 4,9 tizedes erősségű, amit több kisebb utórengés követett, de a múlt hétfőn is megmozdult a föld a térségben.

Pataky Lehel Zsolt tudósítása a Temesvári Rádió Magyar adás számára készült. Hallgassa meg:

A legtöbb kár Gyorok községben keletkezett, ahol több száz ház megrongálódott, a legtöbbnél kémények dőltek le, vagy a tetőzetben keletkezett kár – írta az MTI. Corneliu Pop-Morodan polgármester az Agerpresnek úgy nyilatkozott: szerdára összehívta a helyi szakértői bizottságot, hogy összegezzék a kárt. Közölte, hogy az epicentrumhoz közeli község valamennyi települése érintett, sérültek nincsenek.

Több mint száz kémény omlott le Temeshidegkút (Zăbrani) községben is, ahol szintén megrongálódtak tetőzetek, beomlottak mennyezetek, több épületen mély repedések keletkeztek. A földrengés fészkének számító Ópálos községben is számos ház megrongálódott. Ioan Turcin polgármester az Aradon hírportálnak úgy nyilatkozott, hogy a legtöbb kár Kladova településen van, ahol a helyi iskola két terme is használhatatlanná vált.

Aradon vakolat- és faldarabok estek le a régi belvárosi épületekről, Călin Bibarț, a megyeszékhely polgármestere élő bejelentkezésben közölte, hogy a városvezetés a jövőben megbírságolja azokat a tulajdonosokat, akik nem újítják fel épületeiket.

A rovatból ajánljuk:

Lemondott a megyei tanács a kápolnási kastély elővásárlási jogáról
A Mocsonyi–Teleki-kastély jelenlegi tulajdonosa felkérte a megyei önkormányzatot, hogy döntsön: él-e az elővásárlási jogával vagy sem, mert egy magánbefektető 800 ezer euróért megvásárolná a műemlék épületet.
Százhúsz éve hunyt el a magyar turizmus atyja [AUDIO]
Mikor a természetjárást furcsa hóbortnak tartották, Czárán Gyula már megszállottan kutatta a hegyeket.
Új időpontban tartják meg az MKT alakuló ülését
Január 9-én a zord időjárás miatt nem tartották meg.
A jelen gyorsan múlttá válik. Lehet-e még emlékezni a digitális korban?
A digitális jelen sajátossága, hogy miközben minden dokumentált, semmi sem marad tartósan jelen.