Emléktáblát avattak Lippán Degré Alajosnak [AUDIÓ]

200 éve született a márciusi ifjak közé tartozó ügyvéd, közíró és honvédtiszt.

Születésének 200. évfordulóján, idén január 6-án emléktáblát avattak Degré Alajosnak, az Arad megyei Lippán. Ez az első magyar emlékjel az alföld és a dombvidék találkozásánál, a Maros-völgyében fekvő, egykor jelentős vásár- és vámszedő helynek számító településen. A francia és magyar szülők gyermekének, az 1848-as márciusi ifjak közé tartozó Degré Alajosnak a nevét Czernák Ferenc nyugalmazott ezredes hozta vissza a köztudatba, aki nyugállományba vonulása után műkedvelői szinten az irodalomnak és a helytörténeti kutatásnak szentelte az életét.

A római katolikus és a református egyházon kívül ő a maréknyi lippai magyarság kulturális életének a szervezője, a magyar öntudat ébren tartója a szórványok szórványának számító Lippán. A Czernák Ferenc által vezetett olvasókör Degré Alajos nevét vette fel 2005-ben, most pedig saját költségen gránit emléktáblát avattak a néhai honvédtiszt szülőháza helyén álló épület falán.

A kezdeményezésről, Degré Alajos munkásságáról és a lippai magyarság helyzetéről Pataky Lehel Zsolt kérdezte Czernák Ferencet a Temesvári Rádió Magyar adásában. Hallgassa meg az interjút:

A rovatból ajánljuk:

Egyesület alakul az arad-hegyaljai történelmi borvidék megmentése érdekében
Az összefogástól a vállalkozások forgalmának növelését, a turisták számának emelkedését, a térség történelmének, soknemzetiségű kultúrájának és hagyományainak széles körű megismertetését remélik. A tervek között szerepel fesztiválok és vásárok szervezése.
Ingyen parkoló a Szabadság-szobor szomszédságában
A városháza tervei szerint később többszintes parkolóházat építenek oda.
Háromnapos ünnepre hívnak a Pécskai Magyar Napok
A programban helyet kapnak a fiatalok, a néptánc, a hitélet és természetesen a Szent Iván-napi tűzugrás is.
Szent Iván-éji tűzugrás Aradon
Hagyományőrzés és sportvetélkedők.
106 évvel ezelőtt írták alá a trianoni békediktátumot [AUDIO]
Magyarország elveszítette területének és lakosságának mintegy kétharmadát.
Egy hullámhosszon: rádióamatőr-találkozót tartanak Pécskán
Huszonkettedik alkalommal találkoznak a régió rádióamatőrjei, határon innen és túl.