Egy aradi a Magyar Örökség-díjasok között

A Magyar Örökség és Európa Egyesület 82. alkalommal adta át szombaton a Magyar Örökség-díjakat, amellyel korunk, valamint a II. világháborút megelőző időszak legjelentősebb magyar teljesítményeit ismeri el. Az elismeréseket évente négyszer osztja ki az állampolgári javaslatok alapján egy arra felkért Bírálóbizottság.

A március 19-i ünnepséget a Magyar Tudományos Akadémia dísztermében tartották, és a kitüntetettek között volt a Kossuth Rádió Határok nélkül című műsora, amelynek teljes alkotóközössége kapta meg a Magyar Örökség-díjat a nemzet szolgálatában végzett munkájáért. Szili Katalin, a magyar Országgyűlés volt elnöke, miniszterelnöki megbízott méltató beszédében kiemelte: műsor hitelesen tájékoztat a Kárpát-medence és a diaszpóra magyarságát érintő politikai, kulturális, oktatási és társadalomszervezési aktuális kérdésekről, nem megfeledkezve a történelmi hagyományokról, illetve az egyházak közösségszervező tevékenységének bemutatásáról sem. „A Határok nélkül kiemelt figyelmet fordít a Kárpát-medencei magyar nemzeti közösségek autonómia-törekvéseire és a számbeli kisebbségi léthelyzetből következő jogérvényesítésre és jogvédelemre egyaránt, feltárva a kisebbségekkel kapcsolatos állami politikai és a magyarságot érintő szakpolitikai hátteret is. Mi tehát a határok nélkül? Nem csak hírforrás, hanem nemzetpolitika naprakészen” – fogalmazott laudációjában a politikus. Az oklevelet Moszkovits János felelős szerkesztő vette át, és kitüntették a szerkesztőség jelenlévő tagjait is, a budapesti szerkesztőktől kezdve a Kárpát-medence különböző régióiból érkezett tudósítókig, köztük Pataky Lehel Zsolt, a Kossuth Rádió aradi tudósítója, az Aradi Hírek alapító-főszerkesztője is Magyar Örökség-díjat kapott.

A bírálóbizottság a díjra érdemesnek tartott Petrás Mária népdalénekes, keramikus moldvai csángó kultúrát felmutató művészetét, a Határok nélkül c. műsor alkotóközösségének nemzetszolgálatát, a 20. század autójának megszavazott Ford T-modell főkonstruktőre, Galamb József (1881–1955) munkásságát, Deáky András ny. tanár gyimesi csángókat megtartó nemzetszolgálatát és a magyarságért hivatástudattal végzett munkáját, Kő Pál szobrászművészetét, az Egymásért Alapítvány több évtizedes kárpátaljai karitatív szolgálatát és Kubinyi Anna (1949–2015) textilművészetét.

A rovatból ajánljuk:

Csütörtökön nem lesz melegvíz Aradon
Július 17-én 8 és 21 óra között szünetel a melegvíz-szolgáltatás a városban, mivel a Radnai úti villamos és hőerőműben aznap szerelik be az új kazánokat.
Mégsem Aradon képzelik el a magyar világháborús hősök romániai központi temetőjét
Nem tartja megfelelőnek az Alsótemetőt a magyar világháborús hősök központi temetőjének a magyar honvédség.
Bepanaszolta az áramszolgáltatót a pécskai polgármester a lassú hibajavítás miatt
Antal Péter szerint érthetetlen, hogy egyes háztartásokban csak szerdán lett áram.
Ingyenes füst- és szénmonoxid-érzékelőket oszt szét a katasztrófavédelem
Egyúttal a kémények tisztán tartásának fontosságára is felhívják a figyelmet a tűzoltók.
Megrongálták a temesvári református templom és bérpalota falán a Tőkés-emléktáblát
Július 8-ra, keddre virradó éjszaka ismeretlen tettes leverte az „Éljen Tőkés László! Szabadság!” feliratú táblát.
Leállítja a reptér igazgatótanácsa tagjainak fizetésemelését a megyei tanácselnök
Nincs morális alapja az illetmény 50 százalékos növelésének, miközben az ország hiánnyal küzd.