Átköltöztetik a Mocsonyi–Teleki kastélyból a pszichiátria betegeit az új épületbe

Új, modern körülmények | Fotó: Arad Megyei Tanács

Új, modern körülmények | Fotó: Arad Megyei Tanács

Megkezdték a beutaltak átköltöztetését a Kápolnáson épített új ideggyógyászati és pszichiátriai kórházba – adta hírül az Arad megyei önkormányzat.

Az Arad megye délkeleti csücskében, a Marostól délre, Lippától 60 kilométerre található, közigazgatásilag Marosberkeshez (Birchiş) tartozó Kápolnás (Căpâlnaş) faluban új épületbe költöztetik a Mocsonyi–Teleki kastélyból a gondozottakat. A pszichiátria eddigi épülete több mint 150 éves, nem felel már meg a mostani közegészségügyi követelményeknek, ráadásul a restitúciós törvények alapján a leszármazottaknak visszaszolgáltatott ingatlan használatáért bérleti díjat is kellett fizetnie a megyei tanácsnak, amely az ideggyógyászatot fenntartja.

 

A 26 millió lejből – amit a helyi fejlesztések országos programja keretében pályázott meg, és önrésszel egészítette ki a megyei tanács – megépült háromszintes (alagsor, földszint és emelet) összesen 5385 négyzetmétert tesz ki, 75 gondozott befogadására alkalmas, foglalkoztató-terápiás termekkel szerelték fel, az udvarán szabadidős tevékenységek is végezhetők

2019-ben tették le az alapjait és 2023 júliusában Adrian Ioan Veştea akkori fejlesztési és közmunkálatokért felelős miniszter jelenlétében avatták fel, viszont birtokba csak most vehetik a kórházi alkalmazottak és az állandó felügyelet igénylő – idegrendszeri, illetve pszichés zavarokkal küzdő – páciensek. Az ok:

a kivitelező azintézmény energiabiztonságának érdekében előírt transzformátorházat egy negyed évszázados, használt transzformátorral szerelte fel, ami ellentmondott a versenytárgyalás feladatfüzetében előírtaknak.

A vállalkozó többszöri felszólítás ellenére sem cserélte ki a berendezést, végül a megyei tanács úgy döntött, hogy beszerez saját költségén egy újat, az okozott kárt pedig bírósági behajtja a kivitelezőn – magyarázta még tavaly decemberben az Agerpres hírügynökségnek Andó András, a megyei tanács kommunikációs és stratégiai igazgatója.

Úgy látszik, ez az ügy megoldódott, mert az önkormányzat közleménye szerint megkezdték a beutaltak beköltöztetését a kastélyból, illetve 17 pácienst áthoztak a soborsini (Săvârșin) egészségügyi-szociális központból, amelyet a múlt év végén bezárásra ítéltek. „Március végéig fejeződik be a páciensek átköltöztetése Soborsinból, addig mindkét intézmény párhuzamosan működik majd. A kórház fűtésével kapcsolatban még van néhány dolog, amit meg kell oldanunk” – idézte a megyei tanács közleménye Claudia Hotăran igazgatót.

A Mocsonyi–Teleki-kastélyt Alexandru Mocsonyi/Mocsonyi Sándor földbirtokos, zeneszerző, a történelmi Magyarország nemzetiségeinek önrendelkezési törekvéseit pártoló román származású országgyűlési képviselő építtette az 1860-as évek végén. A terveket a versailles-i Kis-Trianon kastélyt követve a későbbi világhírű bécsi építész, Otto Wagner készítette. 1964-ben fölújították, a kommunizmus idején hoztak létre benne pszichiátriai szanatóriumot. A kastélyban élt a 20. század elején Teleki Jenő rovartanszakértő (entomológus) a feleségével, Mocsonyi Tinkával | Fotó: Wkipedia/Radufan

Iustin Cionca Arad megyei tanácselnök emlékeztetett arra, hogy az önkormányzat – mint a megyei közegészségügyi rendszer fenntartója – az elmúlt évtizedben új tüdőszanatóriumot és járványkórházat építtetett, kardiológiát hozott létre a megyei kórházban, új, modern székházat teremtett az onkológiának, felújítja az egykori városi kórház műemléképületét, és folyamatban van a vadonatúj szülészet építése. Emellett a kórházi osztályok, rendelők, műtők és kórtermek felszerelését is állandóan bővítik, modernizálják, jelenleg is két határon átnyúló projektet bonyolítanak le, amelyek célja a közegészségügyi ellátás minőségének javítása.

A rovatból ajánljuk:

Elektromos töltőállomás is lesz „a király útján”
Turista-csalogatónak szánják azt a 17 kilométeres útszakaszt, amely az Arad megyei Marospetrest és a Hunyad megyei Alvácát köti össze. A beruházástól a történelmi Zaránd-vidék idegenforgalmának fellendülését remélik, és nyolc környékbeli települést kapcsolnak be ezáltal közvetlenül vagy közvetve a transzeurópai közlekedési hálózatba.
Beköszöntött a tél Aradra, csúszósak az utak
A megyeszékhelyen éjjel három órától vetették üzembe a hókotrókat.
Ökotó és park épül Pécskán, ahol a termálstrand tervét is napirenden tartják
A 3,5 hektáros vízfelület és környéke környezetvédelmi és idegenforgalmi beruházás.
Román–ukrán konzorcium építheti meg az Arad–Nagyvárad gyorsforgalmi út első szakaszát
Az expressz út mintegy 120 kilométer hosszú lesz, a projekt becsült értéke a megvalósíthatósági tanulmány szerint 10,1 milliárd lej.
Ismerd meg önmagad, és tudni fogod a sorsodat
Önismereti és sorselemző kaland dr. Kádár Annamária pszichológussal március 8-án, a nemzetközi Nőnap alkalmából Aradon.
Mit tegyünk a megfázás ellen? Jótanács a háziorvostól
Dr. Ursuța Rozália szerint fontos a meleg öltözék, az egészséges étkezés, és kerülendő a tömeg.