Nőtt a tömegközlekedést használók száma az üzemanyag-drágulás miatt

villamos

Főleg a villamosokat használják egyre többen | Archív felvétel

Aradon nőtt a villamosok és autóbuszok utaslétszáma a dráguló üzemanyagok miatt. A helyi tömegközlekedési vállalat vezetősége szerint egyre többen hagyják otthon a személy-gépkocsit, miután a közel-keleti konfliktus miatt az üzemanyagok literenkénti ára megközelítette a tíz lejt.

Az elmúlt két hétben érezhetően nőtt a tömegközlekedési eszközöket használók száma Aradon – közölte a helyi szállítási (CTP). A társaság vezetőse szerint a jelenség összefüggésben áll az üzemanyagárak emelkedésével, ami sokakat arra késztet, hogy bizonyos utakat inkább villamossal vagy autóbusszal tegyenek meg. Claudiu Godja, a CTP igazgatója az Agerpres hírügynökségnek elmondta:

a jegyeladások és a járművek fedélzeti rendszereinek adatai alapján átlagosan 15 százalékos utaslétszám-növekedést mértek.

A legnagyobb emelkedést a villamosvonalakon tapasztalták. Godja szerint egyelőre nincs szükség járatsűrítésre, de a következő hetekben ez sem kizárt. „A mai napig nem értük el azt a telítettségi szintet, amely indokolná a kapacitás növelését. A 15 százalékos növekedés stabilnak tűnik, és arra számítunk, hogy a húsvéti vakáció után még látványosabb lesz az utasszám emelkedése” – fogalmazott a vállalatvezető.

A CTP adatai szerint heti mintegy 80 ezer fizető utast tartanak nyilván, ám a különböző kedvezményekre jogosult kategóriák – például diákok, nyugdíjasok – nem szerepelnek a statisztikákban, így a valós utasszám ennél jóval magasabb.

 

Arad az ország egyik legkiterjedtebb tömegközlekedési hálózatával rendelkezik. A villamosvonalak – beleértve az elővárosi közlekedést is, egészen a 25 kilométerre lévő Gyorokig – 15 különböző útvonalat fednek le, összesen több mint 335 kilométernyi pályahosszal. A vállalat 2025-ös költségvetése 66,9 millió lej volt, amelynek mindössze 15 százalékát tették ki a jegy- és bérletértékesítésekből származó bevételek. A CTP-t jelentős mértékben a helyi költségvetésből kiutalt összegekből tartják fenn.

Mint köztudott, az Amerikai Egyesült Államok is Izrael február 28-án támadást indított az iráni rezsim, ellen, válaszul a perzsa állam a környező arab országok olajfinomítóit bombázta, illetve blokád alatt tartja a Hormuzi-szorost, amelyen a világ nyersolajszállítmányának egyik legfontosabb tengeri útvonala, így a Perzsa-öbölből kevés kőolaj jut a világpiacra. Ez nagymértékben megemelte a nyersolaj árát, ennek hatása pedig már a töltőállomásokon is érződik, a benzin és a gázolaj literenkénti ára megközelítette, sőt van, ahol át is lépte a tíz lejt.

A rovatból ajánljuk:

Forgalomkorlátozás a mikelakai felüljárón augusztus közepéig
Július 6. és 14. között, a villamossínek felújítása miatt.
Másodfokú viharriasztást adtak ki Arad megyére
Akár 70–90 km/órás szélviharokra, felhőszakadásra és jégesőre figyelmeztetnek.
Konzuli fogadónap és honosítási ügyintézés a nyár folyamán
Lehetőség a magyar állampolgárság igénylésére és anyakönyvezési akták benyújtására.