Sikertörténet a pécskai olajgyár [AUDIÓ]

A családi vállalkozás tekinthető a több mint 10 ezer lakosú Pécskán az egyik legjelentősebb helyi tőkéjű beruházásnak,

Sikertörténetnek tekinthető a pécskai Kocsik család esete. Apa és fia, Mihály és Károly másfél évtizede még könyvekből tanulta a földművelés alapjait, ma már az Arad megyei kisváros tehetős mezőgazdasági vállalkozói közé tartoznak. Sőt, olajgyárosok is! Tavaly decemberben hozták forgalomba Agropres címkével a hidegen sajtolt napraforgó-étolajat, ami már a határ mentén és Székelyföldön is egyre több üzlet polcain megtalálható. A kitartás, a leleményesség, a kockáztatás, a nehéz helyzetből kivezető út megtalálása – mindez benne van a külhoni magyar családi vállalkozás történetében.

 Pécskáról kiérve, a Nagylakra vezető útról láthatók a silók és az olajgyár épülete

Az olajpréselésre a kényszer vitte rá apát és fiát. Kocsik Károly szerint a 2007-2008-ben beütött gazdasági válság és drasztikus üzemanyagár-emelkedés súlyosan megterhelte a mezőgazdaságot. Nem volt ára a repcének, ezért olajat préseltek a haszonnövényből, hogy a mezőgazdasági gépeket azzal működtessék. Odáig jutottak, hogy a román traktorok kizárólag repceolajjal működtek, tizenöt százalékkal kevesebb üzemanyagot fogyasztottak, amivel egy év alatt megspórolták egy traktor árát.

Tavaly decemberben jelentek meg a piacon a hidegen sajtolt étolajjal

Biodízel gyártásával nem tudtak foglalkozni, de olajos magvak préselésével igen  – így vetődött fel 2009-ben az olajgyár létesítésének ötlete. A 2,5 millió eurós beruházás felét az Európai Unió támogatásából fedezték, a többit banki kölcsönből és önerőből tették hozzá.

Korszerű körülmények között készül a hidegen préselt étolaj

 A közel fél év alatt folyamatosan nőtt a termelés, ma már Arad megyén kívül is vásárolhatók az Agro-Pres termékei.

Saját gépkocsival hordják az árut mintegy 300 üzletbe

A családi vállalkozás tekinthető a több mint 10 ezer lakosú Pécskán az egyik legjelentősebb helyi tőkéjű beruházásnak, ennél nagyobb befektetést csak a külföldi agrárvállalkozók és a multinacionlis üzletláncok valósítottak meg. Helybélieknek biztosítanak munkát, a környékbeli gazdáknak pedig a felvevőpiacot.

Fejlesztésre mindig szükség van, így megpróbálkoznak majd a magyar kormány által meghirdetett külhöni magyar családi vállalkozások éve keretében kiírandó pályázatokon is támogatást szerezni.

Hétről hétre nő a termelés

Apa és fia arra bátorít mindenkit, aki teheti, hogy ragadják meg a pályázati lehetőségeket. Az ő esetük a bizonyíték rá, hogy kellő kitartással olajozottan működhet egy vállalkozás.

 A Pécska határában lévő olajgyárban Pataky Lehel Zsolt tett látogatást. Hallgassa meg a Temesvári Rádió Magyar adása számára készült riportot:

A rovatból ajánljuk:

A gazdák javára döntött az Európai Parlament
Jóváhagyták az EU közös agrárpolitikájának felülvizsgálatát.
Tavaszi vásár – kettő az egyben az Expón
A kertrendezéstől kezdve az újgenerációs épületgépészeti megoldásokon át a kézműves termékekig mindet megtalálnak majd az érdeklődők.
Hétvégi boltzárat fontolgat a kormány
Kíváncsiak, milyen hatása lenne egy ilyen döntésnek.
Év végéig meghosszabbították az alapélelmiszerek árrésstopját
Többek között a kenyérre, a tejtermékekre, a friss húsra és zöldségekre vonatkozik.
Március 19-én kezdődik a roncsautó-program
Új elektromos autókra 120 ezer lejt adnak.
Elkészült a hazai elektromos töltőállomások térképe
Elérhető az energiaügyi minisztérium honlapján.