Ország-világ

Munkabeszüntetéssel és túlbuzgósággal adnak hangot bérköveteléseiknek a helyi közigazgatási alkalmazottak

A kép illusztráció | Archív felvétel

A SCOR a kormányhoz intézett átiratában rámutat: a január 31-i első, kétórás figyelmeztető sztrájkján több mint 800 községháza csaknem 11 ezer alkalmazottja szüntette be a munkát, és február 5-ére a szakszervezet általános sztrájkot helyezett kilátásba, amit a munkaügyi miniszter február 1-jén tett béremelési ígéreteire alapozva elnapoltak, de azóta sem történt ügyükben előrelépés.

Winkler Gyula: az EU a lakossággal fizettetné meg az épületek klímasemlegességét

Eltűnnek a gázkazánok kéményei is? | Illusztráció: Pixabay

A héten Strasbourgban az Európai Parlament az épületek energiateljesítményéről szóló irányelv felülvizsgálatáról szóló ideiglenes politikai megállapodást hagyott jóvá. Az RMDSZ EP-képviselői nem szavazták meg a tervezetet.  Winkler Gyula szerint 2025 után ezt is mindenképpen újra napirendre kell tűzni felülvizsgálat végett.

Elméletből bárhol vizsgázhat a tanulóvezető az országban, gyakorlatból még nem

A rendelkezés egyelőre csak az elméleti vizsgára vonatkozik | Illusztráció

A jogszabályjavaslat a közúti közlekedést szabályozó 2002/195-ös sürgősségi rendeletet módosítja és egészíti ki. Célja csökkenteni az elméleti és a gyakorlati vizsga közötti várakozási időt, lehetővé téve, hogy a jogosítványra pályázók az ország bármely településén, ahol erre lehetőség van, vizsgázhassanak – olvasható az indoklásban.

A vizsga gyakorlati részére vonatkozó előírások nem változnak, ezt továbbra is a lakhelyen lehet csak letenni.

Agerpres

Elfogadta a kormány a helyhatósági és az EP-választások összevonásáról szóló rendeletet

Illusztráció

A jogszabály szerint mindkét voksolást június 9-én bonyolítják le, de az újonnan megválasztandó képviselőtestületi tagok, polgármesterek és megyei tanácselnökök csak szeptember végén lépnek hivatalba, amikor lejár a 2020-ban megválasztott helyi elöljárók négyéves mandátuma. A június 9-i választásokon egyazon személy jelöltetheti magát EP-képviselőnek és valamilyen helyhatósági tisztségviselőnek is.

Ausztria hajthatatlan, továbbra is elzárkózik Románia schengeni felvételétől

Klaus Iohannis és Karl Nehammer találkozója | Fotó: presidency.ro

Az Európai Néppárt (EPP) bukaresti kongresszusán részt vevő Nehammer a kétoldalú megbeszélés után az X (korábban Twitter) közösségi hálón közzétett bejegyzésében azt írta: Románia fontos partner, az osztrák befektetők sok ezer munkahelyet teremtettek Romániában, és sok román állampolgár dolgozik ápolóként Ausztriában, segíti a gondozásra szorulókat. „A találkozón ugyanakkor nagyon nyíltan beszéltem a schengeni térség gyors bővítésével kapcsolatos osztrák kifogásokról is.

Helyreált a rend a román–magyar határátkelőhelyeken

Torlódás alakult ki a vámban | Archív felvétel

Andrei Dincă az Agerpresnek elmondta, a magyar oldalon történt meghibásodás közel két órán át tartott szerda reggel, ez idő alatt az Európai Unión kívüli országok polgárai nem léphettek ki az országból.

A szóvivő arról is beszámolt, hogy jelenleg csak a nagylaki országúti határátkelőnél van némi torlódás, itt 40 perc a várakozási idő a kilépőoldalon. A többi Arad megyei átkelőnél a szokásosnak számító, hozzávetőlegesen 20 percet kell várni a ki- és a beléptetésre.

Agerpres

Elfogadta a képviselőház az elnökválasztás előrehozását lehetővé tevő törvénytervezetet

Illusztráció

Az immár csak kihirdetésre váró jogszabályt 183–84 szavazatarányban hagyta jóvá a kétkamarás parlament alsóháza. A hatályos törvény szerint az új elnököt a hivatalban lévő államfő mandátumának lejárta előtti hónapban kell megválasztani. Az új változat szerint akár három hónappal korábban is meg lehet rendezni a voksolást. Mivel a második mandátumát töltő és újabb ciklusra már nem választható Klaus Iohannis elnök megbízatása december 22-én jár le, hivatali utódja megválasztását legkorábban szeptember elsejére lehetne kiírni.