Súlyos mulasztásokra derült fény a vingai iskolai késelés ügyében, a prefektus szerint zaklatás áll a háttérben

Mihai Pașca

Mihai Pașca prefektus szerint megelőzhető lett volna a tragédia | Fotó: Facebook/Arad Megyei Prefektúra

A május 8-án a vingai szaklíceumban történt késelés ügyében végzett első vizsgálatok több, korábban figyelmen kívül hagyott jelzésre is rávilágítottak – számolt be szerdai sajtótájékoztatóján Mihai Pașca Arad megyei prefektus. A kormány területi képviselője szerint a két ötödikes diák között már korábban is fennállt egy hosszan tartó konfliktus, amelyet az intézmény vezetősége nem kezelt megfelelően, noha agresszív viselkedésről szóló jelentések is készültek.

Pașca hangsúlyozta: az eset „különösen súlyos és sokkoló”, hiszen egy tanteremben történt, „ahol minden szülőnek biztonságban kellene tudnia a gyermekét”. A prefektúra jelenleg azt vizsgálja, hogy az érintett intézmények – köztük az iskola és a gyermekvédelem – megtettéke a szükséges lépéseket a tragédia megelőzésére, illetve milyen intézkedésekre van szükség a hasonló esetek elkerülése érdekében.

Tudtak a késsel érkező diákról, mégsem szóltak

A prefektus szerint a vizsgálat egyik legaggasztóbb megállapítása, hogy több osztálytárs is látta, amint a 12 éves agresszor kést hozott magával az iskolába, ám senki nem jelezte ezt a tanároknak. „A gyerekek között korábban konfliktus volt, korábban az agresszor maga is áldozat volt. Ez a helyzet jobban kezelhető lett volna. A bántalmazott gyermekről is készültek jelentések, de ezek nem vezettek intézkedéshez” – mondta Pașca, hozzátéve, hogy az tanfelügyelőség jelentése is rögzíti ezeket a hiányosságokat.

A történtek után a rendőrség megerősítette jelenlétét Vingán, különösen az iskola környékén, hogy megelőzzenek minden további konfliktust – akár a gyerekek, akár a családok között.

A prefektus szerint nem ritka, hogy ilyen esetek után a hozzátartozók próbálnak „igazságot szolgáltatni”.

Több szúrás, életveszélyes sérülés

A késelő diákot először egy szociális központba vitték, majd visszahelyezték a családjához, de felügyelet alatt tartják. A gyermekvédelmi szakemberek hetente ellenőrzik majd a helyzetét – közölte a prefektus.

A megkéselt fiú – akit a támadás után mentőhelikopterrel szállítottak a temesvári Louis Țurcanu Gyermekkórházba – már elhagyhatta a kórházat, de továbbra is gyógyul. A prefektus szerint lelkiállapota is javul, és szeretne visszatérni az iskolába.

 

A kórház tájékoztatása szerint a 12 éves gyerek öt szúrt sebet szenvedett, az egyik sérülés „életveszélyesen közel” volt a szívhez. A kés a tüdőt is érintette, ami légmellet okozott, továbbá a bicepsz izomzatát is rekonstruálni kellett.

Pașca kijelentette: személyesen fogja követni, milyen intézkedések születnek az ügyben, és milyen lépések történnek a jövőbeni tragédiák megelőzésére.

A rovatból ajánljuk:

Több mint száz kutyát kínzott meg, nyolc állat elpusztult
Tömeges állatkínzás miatt állítanak bíróság elé egy nőt.
Kiégett egy vasúti kocsi az iltői állomáson
Négy vonat közlekedését érintette, volt, amelyik 220 perc késést halmozott fel.
Hívatlan vendég Vingán: méretes kígyót találtak egy ház udvarán [VIDEO]
A hőségben gyakrabban fordulhatnak elő vadon élő állatok a háztartások közelében.
RO-Alert ébresztette az aradiakat kedd hajnalban – ezért adták ki a riasztást [VIDEO]
Sikerült megakadályozni, hogy a lángok átterjedjenek a közeli benzinkútra.
Halálos baleset történt a Maros völgyében
Az elsősegélynyújtás ellenére sem tudták megmenteni a mikrobusz sofőrjét.
Több tonna állateledelt mentettek ki a tűzoltók az égő kamionból
Az Arad és Temesvári közötti autópályán gyulladt ki.