A Btk.-módosítás és utóélete

A feltehetően focihuligánok által kiprovokált verekedés az utóbbi két évtized legnagyobb romániai tüntetésének vetettek véget.

Incidensek zavarták meg a bukaresti kormányellenes demonstrációt szerda este: a téren összegyűlt több mint százezer tüntető közül többen helyi idő szerint tíz óra után petárdákkal dobálták meg a kormány épületét védő csendőrséget, amely könnygázt vetett be ellenük. A Digi 24 hírtelevízió helyszínen lévő tudósítói szerint bukaresti futballcsapatok szurkolói tartózkodtak ott, ahol a dulakodás kezdődött. Gergian Enache, a csendőrség szóvivője közleményben szólította fel a büntető törvénykönyv váratlan módosítása miatt a kormány ellen tüntetőket, hogy hagyják el a kormányszékház előtti teret, mert a csendőrség támadói ellen erőt fog alkalmazni.

A rendbontók és csendőrök közötti összecsapás során a tömeg nagy része elmenekült a térről. Az Agerpres hírügynökség jelentése szerint az összecsapás nyomán két sérültet a Floreasca sürgősségi kórházba szállított a mentő: egyikük – egy csendőr – zúzódásokat szenvedett, amikor kővel vagy jégdarabbal megdobálták, illetve egy tüntető, akit a fején talált el egy petárda.

A feltehetően focihuligánok által kiprovokált verekedés az utóbbi két évtized legnagyobb romániai tüntetésének vetettek véget. Bukaresten kívül az ország szinte valamennyi nagyobb városában felháborodott emberek ezrei – több helyütt tízezrei – demonstráltak a büntető törvénykönyv sürgősségi kormányrendelettel történt váratlan módosítása ellen, amely korrupciós bűncselekményekkel vádolt politikusok tucatjait menti meg a büntetőjogi felelősségre vonástól. Egyes hírforrások szerint szerdán országszerte csaknem 300 ezer ember tüntetett Romániában a Grindeanu-kormány lemondását és a Btk.-t módosító kormányrendelet visszavonását követelve.

Az RMDSZ elítéli a kormány „kampkodását”

Kelemen Hunor

A Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) nem ért egyet a román kormány döntésével, amely kedd este sürgőségi kormányrendelettel módosította a büntetőtörvénykönyvet (Btk.) és a büntetőeljárást – közölte közleményben az RMDSZ. A szövetség leszögezte: kitart korábbi álláspontja mellett, miszerint a Btk.-t és a büntetőeljárást a parlamentnek kell módosítania megfelelő vita után. „Aggályosnak tartjuk, hogy a kormány kapkodva (...) döntött ebben a kérdésben, mint ahogyan azzal sem értettünk egyet, hogy tavaly májusban az akkori szakértői kormány szintén sürgősségi rendelettel módosította a Btk.-t" – olvasható az állásfoglalásban.

Hozzátették: akkor egyebek mellett az ügyészt a bíró fölé helyezték megalapozva ezzel az „ügyészi állam" kialakulását, ennek ellenére akkor senki nem tüntetett. Az RMDSZ szerint ugyanakkor az emberek mostani felháborodása jogos, a kormánynak nem lett volna szabad megkerülnie a parlamentet, hiszen sürgősségi rendeletekkel nem lehet országot vezetni. Úgy vélik, minden alkalommal, amikor sürgősségi kormányrendelettel próbálták rendezni ezt a kérdést, hibás döntések születtek.

Németország magyarázatot vár

A német kormány aggodalommal fogadta a román kormány rendeletét a Btk. és a perrendtartás módosításáról, és választ vár Bukaresttől arra a kérdésre, hogy a rendelet révén megváltozó környezetben miként lehet folytatni a korrupció elleni küzdelmet. Martin Schäfer külügyi szóvivő hangsúlyozta, hogy a román kormány döntése „nem jó és nem helyes jelzés", a német szövetségi kormány pedig „világos válaszokat" vár a bukaresti vezetéstől arra, hogy „miként képzeli el a korrupció elleni elkötelezett harc folytatását a megváltozott jogi keretfeltételek között, és hogyan szeretné erősíteni a jogállamot".

A SRI figyelmeztetett

A Román Hírszerző Szolgálat (SRI) előre figyelmeztette a belügyminisztérium közrendvédelmi illetékeseit arról, hogy incidensekkel meg akarják zavarni a szerdai bukaresti tüntetést – közölte csütörtökön a szolgálat, cáfolva Carmen Dan belügyminiszter nyilatkozatát, amely szerint nem voltak erről előzetes információk. A SRI közleménye megerősíti a helyszíni tudósítók által tapasztaltakat, hogy a kormányellenes demonstráción futballhuligánok szervezett csoportja provokált összetűzést.

A România Liberă című jobboldali lap szerint a Negoița-testvérek (a Dinamo futball-klub szponzora és a főváros harmadik kerületének polgármestere) gyűjtötték össze és szállították buszokkal a tüntetés helyszínére a focicsapat szurkolótáborának petárdákkal felfegyverkezett kemény magját. A lap értesülését a klubtulajdonos volt feleségének Facebook-bejegyzésére alapozta, hozzátéve, hogy a Negoița-testvérek tagjai a kormányzó Szociáldemokrata Pártnak (PSD), mindketten haszonélvezői annak a Btk-módosításnak, amely ellen országszerte tüntetéssorozat kezdődött.

A kormány kiírta Romániát az EU-ból

A román sajtó szerint a bukaresti kormány kiírta Romániát az Európai Unióból, és arroganciája meghiúsít minden kísérletet arra, hogy higgadt vita alakuljon ki a büntetőjog módosításáról, az igazságszolgáltatás működéséről és a romániai börtönök helyzetéről. A román lapok és internetes portálok csütörtökön tág teret szentelt annak, hogy a román kormány az igazságszolgáltatás szakmai szervezetei, valamint az államfő bírálata ellenére kedden este elfogadta a büntetőtörvénykönyvet (Btk.) és a -perrendtartást módosító sürgősségi kormányrendeletet, amely enyhítette a Btk. több cikkelyét.

Fotók: Digi24.ro

A kormánnyal szemben kritikus liberális Adevărul című napilap úgy értékeli, hogy a kabinet „törvényerőre emelte a lopást" a rendelet elfogadásával, amely szerint nem minősül hivatali visszaélésnek vagy bűnpártolásnak „jogszabályok kidolgozása, kibocsátása, illetve elfogadása". A Hotnews.ro című hírportál szerint Liviu Dragneának, a román kormány fő erejét képező Szociáldemokrata Párt elnökének és „bandájának" két olyan egyedülálló dolgot sikerült művelnie, ami példátlan Romániában: a rendszerváltás óta a legnagyobb tüntetést sikerült kiváltaniuk mindössze egy hónappal a kabinet hivatalba lépése után, illetve az országot az 1990-es bukaresti bányászjárás óta nem látott mértékben helyezte nemzetközi bírálatok kereszttüzébe. Akkor Bukarestben polgárháborús hangulat alakult ki az akkori hatalom ellen tüntetők, valamint a hatalom által a román fővárosba vezényelt bányászok és munkások között. A portál kommentátora arra utal, hogy hat nyugati állam, közöttük Egyesült Államok, Németország és Franciaország figyelmeztette Bukarestet: a kormány veszélybe sodorja Románia nemzetközi partnerségi megállapodásait, amelyek az EU és a NATO közös értékein alapulnak. A portál szerint Dragneát meg kell állítani, még mielőtt „tönkreteszi" Romániát.

A Gandul.info hírportál kommentátora szerint a PSD-nek és a kormánynak drágán kell fizetnie arroganciája miatt, hiszen a vitatott sürgősségi kormányrendeletben nemcsak olyan módosításokat fogadott el, amelyekre az alkotmánybíróság kötelezte, például a hivatali visszaélés pontosabb szabályozására, hanem ennél tovább lépett. A portál újságírója szerint a PSD ezzel megmentette Dragneát az ellene zajló büntetőjogi eljárástól, ugyanakkor meghiúsította, hogy a közeljövőben fontos témákról kezdődjön vita. Az újságíró ezek között említette a börtönökben tapasztalható „embertelen" állapotokat, amelyek miatt Romániát sorra ítéli el a strasbourgi emberi jogi bíróság, a vádhatóság „túlbuzgó" eljárásait, amelyek során az ügyészek visszaéléseket követnek el, valamint a titkosszolgálatoknak az igazságszolgáltatásba való beavatkozását. A kommentátor az ügyészek által elkövetett visszaéléseknél Markó Attilának, az RMDSZ volt parlamenti képviselőjének az esetét említi, akinek az előzetes letartóztatását úgy kérte a vádhatóság, hogy a restitúciós bizottsági ülésen, amelyen az ügyészek szerint jogtalan kárpótlásról született döntés, a politikus részt sem vett.

„Az RMDSZ nem a korrupció támogatására kapott felhatalmazást"

Szilágyi Zsolt

Szilágyi Zsolt szerint a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) nem „a korrupciót és a zsákmányrendszert visszahozni akaró kormány támogatására" kapott felhatalmazást az erdélyi magyaroktól a decemberi parlamenti választásokon. Az Erdélyi Magyar Néppárt (EMNP) elnöke egy csütörtöki nagyváradi sajtótájékoztatón beszélt erről. Szilágyi Zsolt aggasztónak találta, hogy az RMDSZ a büntető törvényeket módosító sürgősségi kormányrendeletek kedd esti elfogadása után sem vizsgálta felül a Grindeanu-kormány parlamenti támogatásáról kötött megállapodást. „Vétkesek közt cinkos, aki néma" – idézte a verset a politikus. Az RMDSZ szerdán közleményben tudatta: nem ért egyet a román kormány döntésével, amely kedd este sürgősségi kormányrendelettel módosította a büntetőtörvénykönyvet (Btk.) és a büntetőeljárást. A szövetség a büntetőjog parlamenti módosítását javasolta, de közleményében nem tért ki arra, hogy a nézetkülönbség miként hat ki a kormányhoz fűződő viszonyára.

Az EMNP elnöke szerint az RMDSZ-nek a korrupció kérdésében tanúsított álláspontját jelzi az is, hogy szombaton, a szövetség Ezüstfenyő-díjjal tüntette ki Olosz Gergelyt, a korrupció miatt első fokon már letöltendő börtönbüntetésre ítélt volt RMDSZ-es szenátort. Az EMNP és az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács (EMNT) elnöksége egyébként szerdán közös nyilatkozatban kérte támogatóit az utcai megmozdulásokon való részvételre. Szilágyi Zsolt úgy vélte, hogy a Grindeanu-kormány szűk egy hónap alatt lenullázta azt a politikai tőkét, amellyel működését elkezdte, és intézkedéseivel destabilizálta Romániát. Úgy véle, a kialakult helyzetért egyértelműen „a PSD, az ALDE és az RMDSZ koalíciója" a felelős. Értékelése szerint azonban a román társadalomban még él a szabadság igénye, és ez lehet a továbblépés alapja.

Az EMNP elnöke szerint ha a kormány a helyén marad, és kitart a büntető törvényeket megváltoztató sürgősségi rendeletek mellett, növekedni fog az instabilitás, és várhatóan az erőszak is jelen lesz az utcákon. Úgy vélte azonban, hogy a kormány legitimációja akkor sem nő, ha a kormány, a parlament vagy az alkotmánybíróság érvényteleníti a rendeleteket. Harmadik lehetőségként a kormány lemondását, esetleg egy bizalmatlansági indítvány útján történő leváltását említette. Úgy vélte: a Grindeanu-kormánynak a napjai meg vannak számlálva. „Minél hamarabb távozik az ország éléről, annál rövidebb lesz az agónia" – jelentette ki.

MTI-összeállítás

A rovatból ajánljuk:

Várják az MCC új évfolyamára a diákokat
Erdély-szerte jelentkezhetnek a negyedikes diákok az MCC Fiatal Tehetség Programjába.
Szerdától jelentős lehűlés és csapadék is várható
A héten 15 fok alatt marad a hőmérséklet.
Kezdődik az iskolai beiratkozás első szakasza
A nemzetiségi iskolák/tagozatok esetében nincsenek iskolakörzetek.
A parlament kitiltotta a játéktermeket a 15 ezer lakosúnál kisebb településekről
A következő időszakban további szigorításokat terveznek.
Megjelentek a Szülőföldön magyarul program idei pályázati felhívásai
A kérelmeket kizárólag elektronikusan lehet benyújtani.