Tizennyolc – Előadás a nagy háború utolsó három napjáról

November 4-én, hétfőn 19 órakor a magyarkanizsai Udvari Kamaraszínház vendégszerepel Aradon a Tizennyolc című előadással a nagy színházban. Ahogy az előadás címe is mutatja, a darab a nagy háború utolsó évében játszódik, és eleink egykori közös hazájának, a Magyar Királyságnak utolsó három napját mutatja be a produkció.

A magyar nemzet történelmének nagyon sok meghatározó dátuma van, de 1918 kiemelt helyet foglal el ezek között. Száz évvel ezelőtt a magyar nemzet elveszítette hazájának kétharmadát. A Tizennyolc című előadás a nagy háború utolsó évében játszódik, és lényegében a Magyar Királyság utolsó három napját mutatja be, ami 1918 októberének utolsó három napja. A cselekmény szerelem és szenvedélyek, ármány, gyűlölet és halál, fondorlat és megbélyegzés szálain fut a tragikus végkifejletig.

A történet az olasz fronton indul, majd hirtelen a németvölgyi temetőben találjuk magunkat, ahol egy kis őszirózsás forradalmár csapat Tisza István meggyilkolását készíti elő. És így halad előre a cselekmény, katonai rendeletek és jelentések, női furfangok és csábítások, kémkedések szövevényes hálójában. A cselekmény íve a Tisza István meggyilkolására való szervezkedéstől Tisza valós megöléséig tart.

Az előadás egy több mint egy évtizedes kutatómunka eredménye. A Magyar Királyság feldarabolása, az Osztrák–Magyar Monarchia megszűnte egy egész estés színházi előadást érdemel, hiszen akkora horderejű történelmi esemény. Az őszirózsás forradalmárok szellemi hátterének feldolgozása lényegében napjainkban kezdődött el.

A Hadtörténeti Levéltárban Lukachich tábornok emlékirataiban részletesen ír pl. az ún. lánchídi csatáról, ami lényegében a katonai sorfalra leadott lövésekkel kezdődött, vagyis provokációval, és ennek a provokációnak a célja nem volt más, mint a forradalom mártírjainak megteremtése. Így máris új megvilágításba kerül az őszirózsás forradalom megítélése.

  • A magyarkanizsai Udvari Kamaraszínházat 2004-ben alapította meg a szabadkai születésű Andrási Attila művészeti vezető. A színház abból a célból alakult, hogy a jelenünket meghatározó múltunkat színházi eszközökkel mutassa be. Megalakulásuk óta az egész Kárpát-medencét bejárták a történelmünk sorsfordulóit, közös magyar múltunkat bemutató darabokkal.

Az előadásra a belépő 15 lej, jegyeket az RMDSZ Arad megyei szervezetének székházában (Episcopiei utca 32. szám) lehet vásárolni október 16-tól, szerdától nyitvatartási időben (hétfő–csütörtök: 9–17 óra, péntek: 9–13 óra).

A rovatból ajánljuk:

A Kean nyerte az aradi Underground fesztivál nagydíját
Harsányi Attila egy nap három monodrámát mutatott be egymás után.
Harsányi Attila a zsűri különdíját és a fesztivál Kiválósági-díját hozta el az ATELIER-ről
Két monodrámát is bemutatott az Aradi Kamaraszínház művésze Nagybányán.
Romantikus vígjáték az Aradi Kamaraszínház műsorán
Június 25-én a Jászai Mari Színház-Népház mutatja be a Játszd újra, Sam! című komédiát.
Fesztiválokon a kamaraszínház: színpadon a „Harsányi-összes”
Az Aradi Kamaraszínház és Harsányi Attila „maratonjai” Nagybányán, Aradon és Szegeden.
Nyáron sem áll le a kamaraszínház, júniusban is előadásokra várja nézőit
Június 18-án operett, június 25-én pedig romantikus vígjáték érkezik Aradra.
Gyulán is bemutatják A remény útvesztőjében román fordítását
Találkozás az élő történelemmel, lehetőség az elmélkedésre és párbeszédre az identitásról.