A Triptichon egyedülálló műalkotás, ami hírét vihetné Aradnak [AUDIÓ]

A hármaskép történetéről és a szakszerű restaurálásról szerveztek konferenciát pénteken.

Tizenkét évvel a Szabadság-szobor újbóli felállítása után ismét mertek nagyot álmodni Aradon: a magyar közképviselet a civil szervezetekkel és egyházakkal összefogva Feszty Árpád Krisztus temetése című hármasképét szeretné restauráltatni és kiállítani eredeti helyén, az aradi kultúrpalotában.

A monumentális méretű, 13 méter hosszú és 4 méter magas festmény 1913-ban került Aradra, az Országos Szépművészeti Múzeum helyezte letétbe, aztán az első világháborút lezáró trianoni békeszerződés nyomán, az elszakított területekkel együtt számos műkincs is az új, szomszédos államokhoz került. Így lett a Triptichon az aradi múzeumé, ahol az 1950-es évek végéig volt látható, majd 1962-ben a raktárba száműzte a bibliai témájú műalkotást a kommunista hatalom.

Görbe Márk művészettörténész

Több mint ötven éve tárolják egy hengerre feltekerve, de bizakodásra ad okot, hogy a város és a múzeum román vezetősége támogatja a restaurálás és kiállítás ötletét. Ennek apropóján szervezett az aradi Kölcsey Egyesület konferenciát a Feszty-kép történetéről és a szakszerű restaurálásról pénteken. A rendezvényen Pataky Lehel Zsolt szólaltatta meg a helyi és magyarországi meghívott szakembereket. Hallgassa meg a Kossuth Rádió Határok nélkül című műsora számára készült összeállítást:

Sok érdeklődőt vonzott a rendezvény

 

A rovatból ajánljuk: