Nem bűncselekmény az Aczél-oklevél kifüggesztése a városházán [AUDIÓ]

Élesen bírálta Gheorghe Falcă aradi polgármester hétfőn a rendőrséget és a prefektúrát, amiért a polgármesteri hivatalban elhelyezett magyar nyelvű oklevél, valamint a magyar iskolára kitűzött magyar nemzeti zászló ügyében tájékoztatást kértek.

Az elöljáró egy sajtótájékoztató keretében közölte, hogy az aradi rendőrség és a prefektúra az Új Jobboldal nevű szélsőségesen nacionalista román szervezet helyi vezetőjének feljelentése nyomán magyarázatot kért a polgármesteri hivataltól, hogy Bognár Levente alpolgármester irodájának közelében miért van kifüggesztve egy magyar nyelvű oklevél. Hasonló átiratot kapott az aradi Csiky Gergely Főgimnázium vezetősége is az iskolára kitűzött egyik zászló miatt.

A polgármester meglepődésének adott hangot, hogy a rendőrség ilyen ügyekkel foglalkozik. Kijelentette: értelmetlen a rendőrség kezdeményezése, de válaszolnia kellett a hivatalos átiratra, amelyben tájékoztatást adott az oklevél tartalmáról és kifüggesztésének körülményeiről. Az oklevél egy fénymásolat arról a dokumentumról, amely szerint 1869-ben a város díszpolgári címet adományozott Aczél Péter akkori aradi polgármesternek. Az oklevél egy kiállítás része, amelyet az Arad megyei múzeum szervezett. Ennek keretében a várossal kapcsolatos régi dokumentumokat mutatnak be. A rendőrség a magyar iskolára kifüggesztett magyar zászlóról is érdeklődött, amelyet az iskola az egyik magyarországi testvérintézménytől kapott. Falcă elmondta, hogy a gyulai román iskolában csak a román zászló van kifüggesztve, ennek ellenére a magyar hatóságok nem viselkedtek úgy, mint a román hatóságok.

„Áprilisban kapok egy oklevelet Budapesten, és természetes, hogy kiteszem a polgármesteri hivatalban. A Gyulán működő Nicolae Bălcescu Román Gimnáziumban csak egyetlen zászló van kifüggesztve, a román, de senki nem haragudott meg ezért. Magyarország Romániával együtt része az Európai Uniónak, ezért, kedves prefektúra és rendőrség, azt hiszem, sok egyéb fontosabb dolgotok van, minthogy arról kérdezzetek, miért vannak oklevelek az intézmény falain, és mit jelképeznek ezek. Azt hiszem, ez már túl sok” – mondta Arad polgármestere a Mediafax hírügynökség jelentése szerint.

Romániában – főleg a magyarok által többségben lakott Székelyföldön – az elmúlt években vita alakult ki a magyar többségű önkormányzatok és a román állami intézmények között arról, hogy milyen körülmények között használhatók a magyar nemzeti és a székely jelképek.

A prefektúra egy közleményt adott ki, amelyben azt írják, hogy az Aczél-oklevél miatt még tavaly ősszel érkezett bejelentés, az ügyet továbbították a rendőrségnek, a kivizsgálásnak meg az lett az eredmények, hogy nem indítottak eljárást „bűncselekmény hiányában”. Ugyanakkor a kormánybiztosi hivatal nehezményezte, hogy a városháza még mindig nem tájékoztatta a prefektúrát, hogy a városban hol és milyen jogcímen vannak kihelyezve „más állam zászlói, és mikor és milyen körülmények között hangzanak el idegen himnuszok”.

Pataky Lehel Zsolt 2014 decemberében Bognár Levente alpolgármestert szólaltatta meg az üggyel kapcsolatban a Kossuth Rádió Határok nélkül című műsorában. Hallgassa meg az akkori interjút!

MTI / AH

A rovatból ajánljuk:

Szülők Akadémiája: generációk az ABC végén, avagy hogyan szálljunk le a mókuskerékről?
Tapolyai Emőke klinikai és pasztorálpszichológus tart előadást Aradon.
Lehetőség szerint növelné polgármesterei és alpolgármesterei számát az RMDSZ [AUDIO]
Jelenleg öt polgármesteri és négy alpolgármesteri tisztséggel rendelkezik Arad megyében a magyar érdekvédelmi szövetség, amely olyan településeken is reménykedik a jelöltje, amelyeken még nem, vagy nagyon rég volt RMDSZ-es polgármester.
Ugrásszerűen megnőtt a kanyarós megbetegedések száma
Az év elejétől április 10-ig 379 megbetegedést jegyeztek a megyében.
Kisebbségi iskolák román tantárgyolimpiáját rendezik meg a Csiky Gergely Főgimnáziumban
Az 5–12. osztályosok számára szervezett versenyen 19 megye több mint 250 diákjai vesz részt.