Keresik a Szoboszlay-per áldozatainak földi maradványait [AUDIÓ]

Kedden ásatásokat kezdtek az egyik aradi temetőben, hogy megtalálják a Szoboszlay-per kivégzettjeinek sírhelyét.

Az 1956-os magyar forradalmat követő legnagyobb erdélyi koncepciós perben tíz embert ítéltek halálra és végeztek ki, köztük a kommunistaellenes szervezkedés szellemi vezérét, Szoboszlay Aladárt. A hozzátartozók a mai napig nem tudják, hol hantolták el őket.

A román kommunista diktatúra bűntetteit vizsgáló bukaresti intézet szervezésében kezdődtek meg az ásatások az aradi Alsótemető egyik félreeső parcellájában. Vekov Károly történész, a Szoboszlay-per anyagát kutató volt kolozsvári egyetemi docens szerint épp itt az ideje, hogy a néhai pécskai római katolikus plébános és társai ügye minél szélesebb körben ismertté váljon.

Vekov Károly szerint a román kommunista diktatúra felismerte, hogy nem egyszerű lázongásról van szó, hanem Szoboszlay Aladár komoly geopolitikai programot dolgozott ki és letette egy kereszténydemokrata munkáspárt alapjait, ezért példát statuálva, egy koncepciós per végén hazaárulás vádjával kivégezték őt és kilenc társát. Több százan kerültek a vádlottak padjára, összesen több mint ezer év börtönbüntetést szabtak ki. Az áldozatok és elítéltek között magyarok és románok egyaránt voltak. A halálra ítélteket 1958. szeptember elsején, nem sokkal éjfél előtt végezték ki – nem tudni, pontosan hol, mint ahogy a sírok helye sem ismert, folytatta Vekov Károly.

Vekov Károly és Bognár Levente aradi alpolgármester

A kedd délelőtt kezdődött munkálatokat Gheorghe Petrov archeológus irányítja. „Ez olyan, mint a lottósorsolás, vagy telibe találjuk, vagy nem. Tavaly egy magyarországi cég egy úgynevezett földradarral végigpásztázta a területet, és beazonosította, hol van elváltozás a talajba. Azokon a helyeken végezzük a keresést. Jogilag őket rehabilitálták, de az élet nem adható vissza. Legalább keresztényi módon temessük el őket. Ha most nem találjuk meg a maradványokat, nem tudom, hogy lesz-e még valaki, aki megpróbálja” – mondta a régész.

Az ásatásokon jelen a pécskai Lukács István Németországban élő fia, ifjabb Lukács István, aki tizenhárom éves volt, amikor apját kivégezték. A Szoboszlay-per áldozatainak 2013-ban Pécskán állított emlékművet az aradi In Memoriam 1956 Egyesület. Sírhelyüket nem ismervén, ott emlékezik meg róluk az utókor az évfordulókon. Ifjabb Lukács István reméli, hogy megtalálják édesapja földi maradványait, és akkor megadhatja neki a végtisztességet.

Lukács István Németországból jött Aradra

A Szoboszlay-per áldozatai sírhelyének a keresését szerdán is folytatják Aradon.

Pataky Lehel Zsolt készített riportot a helyszínen a Temesvári Rádió Magyar adása számára. Hallgassa meg:

A rovatból ajánljuk:

Előkészületek a Szabadság-szobor újbóli felavatásának 20. évfordulójára [AUDIO]
A 2004. április 25-i aradi szoborállításnak erős üzenete volt: közösségi és politikai elszántsággal érvényt lehet szerezni a kisebbségi jogoknak, a visszahozhatók azok a szimbolikus emlékművek, amelyeket megpróbáltak kitörölni a közemlékezetből.
Szülők Akadémiája: generációk az ABC végén, avagy hogyan szálljunk le a mókuskerékről?
Tapolyai Emőke klinikai és pasztorálpszichológus tart előadást Aradon.
Lehetőség szerint növelné polgármesterei és alpolgármesterei számát az RMDSZ [AUDIO]
Jelenleg öt polgármestere és négy alpolgármestere van Arad megyében.