Megmarad, de nem nő a differenciált minimálbér

Mintegy hét százalékkal növelik jövőre a bruttó minimálbért, és a felsőfokú végzettséggel rendelkezők számára tavaly bevezetett differenciált minimálbér is megmarad, de ennek értékét már nem emelik – döntött pénteki esti ülésén a kormány.

A kormányhatározat szerint jövő évtől kezdődően a jelenlegi 2080 lejről 2230 lejre növelik a bruttó minimálbért valamennyi teljes munkaidőben dolgozó (havi 167 órás átlagos munkaidőre alkalmazott) munkavállaló számára, ami 14,04 lejes órabért jelent.

Romániában 2018-tól kezdődően a társadalombiztosítási járulékok fizetése áthárult az alkalmazottakra, így a 2230 lejes bruttó minimálbér 1346 lejes nettó fizetést eredményez és 2280 lejes költséget jelent a munkáltató számára.

A felsőfokú végzettséget igénylő munkakörben alkalmazott és az illető munkakörben legalább egy éve teljes munkaidőben dolgozó munkavállalóknak továbbra sem lehet 2350 lejnél kisebb a bruttó bére, ami 1413 lejes nettó fizetést eredményez, és 2403 lejbe kerül a munkáltatónak.

Illusztráció

A másfél hónapja kormányra lépett Nemzeti Liberális Párt (PNL) egy évvel korábban még élesen bírálta az előző szociáldemokrata kormányt, amiért differenciált minimálbért vezetett be. Ludovic Orban jelenlegi miniszterelnök, a PNL elnökeként akkor kifejtette: a minimálbért szerinte nem a kormánynak kellene meghatároznia, politikai megfontolások alapján, hanem tárgyilagos gazdasági mutatókhoz – például az ágazati termelékenységhez – kellene kötni.

Bukaresti elemzők szerint a PNL nem tett le korábbi terveiről, de azért hagyta meg a differenciál minimálbért, mert nem volt már lehetősége idejében megváltoztatni a minimálbér meghatározásának jogszabályi keretét.

A munkaügyi miniszter péntek este azt mondta: a kormány mind a szakszervezetekkel, mind a munkáltatókkal egyeztetett és a minimálbér növelésének 7,2 százalékos mértéke az inflációt, és a termelékenység növekedésének arányát tükrözi.

MTI

A rovatból ajánljuk:

Tavaszi vásár – kettő az egyben az Expón
A kertrendezéstől kezdve az újgenerációs épületgépészeti megoldásokon át a kézműves termékekig mindet megtalálnak majd az érdeklődők.
Hétvégi boltzárat fontolgat a kormány
Kíváncsiak, milyen hatása lenne egy ilyen döntésnek.
Év végéig meghosszabbították az alapélelmiszerek árrésstopját
Többek között a kenyérre, a tejtermékekre, a friss húsra és zöldségekre vonatkozik.
Március 19-én kezdődik a roncsautó-program
Új elektromos autókra 120 ezer lejt adnak.
Elkészült a hazai elektromos töltőállomások térképe
Elérhető az energiaügyi minisztérium honlapján.
Támogatják a termelést, de az értékesítést is kellene [AUDIO]
Állami segítséget igényelhetnek a paradicsom-, fokhagyma- és burgonyatermesztők.