Több mint 600 ezüstpénz hever múzeumi raktáron, mert nem értékeltették fel őket

Az Újszentannán talált érmék | Fotó: Arad Megyei Múzeum

Az Újszentannán talált érmék | Fotó: Arad Megyei Múzeum

Négy évvel ezelőtt összesen 650 ezüstpénzt találtak amatőr kincskeresők az újszentannai Avar-domb közelében, és hiába adták át a hatóságoknak a gyűjteményt, a 13. századi ritka érmék azóta az Arad Megyei Múzeum raktárában hevernek.

Három fémdetektorral felszerelkezett fiatal kutakodott 2021-ben az Aradtól mintegy 25 kilométerre északkeletre fekvő Újszentanna határában, ahol 650 ezüstpénzt találtak. Felfedezésüket jelentették a hatóságoknak, amelyek a régészeti leleteket az Arad Megyei Múzeumba szállították. A fiatalemberek bánatára az érméket azóta sem állították ki, pedig ők azt szerették volna, hogy mások is megcsodálhassák azokat, még jutalmat sem kértek az értékes kollekcióért – számoltak be a Temesvári Rádiónak, amelyet a G4Media portál idézett.

Az Arad Megyei Kulturális Igazgatóság képviselői szerint a pénzérméket azóta sem vizsgáltatták meg hivatalos értékbecslővel, addig pedig nem tehetők közszemlére – a becsüs szolgáltatásai viszont pénzbe kerülnek, a költségekre pedig nem volt elkülönített keret. Bodgan Blaga, az aradi múzeum igazgatóhelyettese pedig azt közölte, hogy az intézmény csak megőrzésre kapta az ezüstkincseket, azok felértékeltetése nem az ő dolguk.

Hozzátette azonban, hogy 2022 márciusában egy marosvásárhelyi numizmatikus megvizsgálta a talált tárgyakat, amelyek szerinte az 1234 és 1270 közötti évekből származnak, és egyenként 10–25 euró közötti összeget érhetnek, de a megállapítása nem tekinthető hivatalos felbecsülésnek.

Az amatőr kincskeresők felfedezésének helyszínén utóbb régészeti feltárásokat végeztek, és több cserépedény maradványai találták meg az archeológusok. A mükénéi és trójai kultúrához hasonlítják az Avar-dombot

A rovatból ajánljuk:

Feketegyarmati reformátusok fogadták örökbe a nagypestényi templomot [AUDIO]
Nincs, aki gondját viselje a hátszegi település műemlék templomának, ezért Feketegyarmat református Férfiköre „megfogta a munka végét”, és kitakarította a templomkertet.
Választható tantárgy lesz a középiskolában a csillagászat [AUDIO]
Popa Armand szerint mindenkit lenyűgözi a csillagászat.
Föld alatti tűz pusztít a Maros-ártéren [VIDEO]
Már 30 hektárnyi területen ment tönkre az őshonos növényzet az egy éve tartó izzásban.
Négynapos fesztiválhétvégével kezdődik az Aradi Magyar Napok
Koncertek, hagyományőrzés, közönségtalálkozó – változatos programok a megbékélési parkban.
Már a kopóréteg kerül az útra Simonyifalva és Vadász között
A parkolókat, a bekötőutakat, az útpadkákat is felújítják.
Szűzanya-szobrot avattak a majláthfalvi templombúcsún [AUDIO]
A Mária-tisztelet segít közösségként és magyarként megmaradni.