Megszavazták az új kormányt

Bizalmat szavazott a parlament hétfőn a Viorica Dăncilă vezette új szociálliberális kormánynak, ezáltal Romániának először lesz női miniszterelnöke.

A kabinetnek a szükséges 233 helyett 282 törvényhozó szavazott bizalmat (a PSD–ALDE koalíció kormányát a Romániai Magyar Demokrata Szövetség képviselői is támogatták), 132 törvényhozó a kormány beiktatása ellen voksolt.

Dăncilă a bizalmi szavazás előtt elhangzott parlamenti beszédében a Szociáldemokrata Párt (PSD) 2016-os választási győzelme nevében kért bizalmat. Az új kormány legfőbb célkitűzése, hogy 2020-ra Románia a rangsor első felébe kerüljön a legerősebb európai gazdaságok listáján, megteremtve a feltételeit annak, hogy a fiatalok ne külföldön keressék boldogulásukat, akik pedig elmentek, azok térjenek haza – mutatott rá a kormányfő.

Ezért szavazta meg a kormányt az RMDSZ

Az RMDSZ közvetlenül a hétfő délutánra tervezett bizalmi szavazás előtt hozta meg döntését – miután a parlament szakbizottságai meghallgatták a miniszterjelölteket –, hogy megszavazza a PSD–ALDE másfél éven belüli harmadik kormányát. Kelemen Hunor szövetségi elnök rámutatott: a kormányprogram gyakorlatilag nem változott, így az RMDSZ-nek, amely már két alkalommal megszavazta azt, nincs oka felülbírálni korábbi döntését. Megjegyezte: a kormányt alkotó szociálliberális koalíciónak az RMDSZ nélkül is legalább tíz szavazatnyi többsége van, a jobbközép ellenzék pedig nem is tett javaslatot kormányfőjelöltre.

Kelemen Hunor

Hétfő reggel Ludovic Orban, a jobbközép ellenzék vezető erejének számító Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöke arról próbálta meggyőzni Kelemen Hunort, hogy a magyar érdekképviselet utasítsa el Liviu Dragnea újabb „báb-kormányának" beiktatását. Az RDMSZ elnöke erről azt mondta: ha egy ilyen horderejű egyben az PNL igazán meggyőző akart volna lenni, akkor nem néhány órával a beiktatás előtt, hanem hetekkel, hónapokkal korábban kellett volna elkezdeni a munkát.

Az RMDSZ politikusai mindazonáltal apró iróniákkal próbáltak némiképp elhatárolódni a kormánykoalíciótól. Kelemen Hunor RMDSZ-elnök – az ifjúsági szervezetek kötetlen hangulatú születésnapi rendezvényén – a hétvégén azt mondta: egyesek szerint a PSD–ALDE új kormányprogramja olyan, mintha a mezőgazdasági tárcánál „két sör között" fércelték volna össze. Az RMDSZ elnöke ironikusan beszélt arról is, hogy a PSD félévente lecseréli kormányát. Cseke Attila szenátusi frakcióvezető a francia közszolgálati rádió román adásában szükségesnek tartotta leszögezni, hogy az RMDSZ nem a koalíció „tartozéka".

Az RMDSZ a 2016. decemberi választások után négy évre szóló parlamenti együttműködési megállapodást kötött a szociálliberális kormánykoalíció pártjaival, amelyben a felek vállalták, hogy kölcsönösen támogatják egymás előre egyeztetett törvénytervezeteit. A koalíció pénteken összeállította az új kormány névsorát, amelyben a két hete lemondatott Tudose-kabinet minisztereinek csaknem fele a helyén maradt. A szociálliberális koalíció a 27 miniszter közül 17-et cserél le: a cserék nagy része a PSD megyei szervezeteinek jelölései alapján dőltek el.

EMNP: feltélekhez kellett olna kötni a kormány támogatását

Az Erdélyi Magyar Néppárt (EMNP) szerint a parlamentben jelen levő romániai magyar képviselőknek feltételekhez kellett volna kötniük a kormány és a kormánypártok támogatását - olvasható az EMNP közleményében. A dokumentum szerint az erdélyi közvélemény joggal követi aggodalommal a kormányválság és kormányalakítás eseményeit, hiszen egy éven belül immár a harmadik miniszterelnök kezdheti meg munkáját Bukarestben.

Szilágyi Zsolt EMNP-elnök

Az EMNP Országos Elnöksége szerint a romániai magyar képviselőknek csak akkor érdemes támogatniuk az új kormányt és a kormánykoalíció pártjait, ha az erdélyi magyar közösség szempontjából megkerülhetetlen kérdésekben garanciákat kapnak az előrelépésre. Az EMNP szerint a feltételek között kellett volna szerepelnie az autonómiaformák megvalósításáról szóló román –magyar párbeszéd beindulásának, a közigazgatásban az anyanyelvhasználat megfelelő biztosításának, valamint az ezt szabályozó törvényes keret kibővítésének. A feltételek közé sorolták a nemzeti és regionális jelképek szabad használatának haladéktalan biztosítását és az ezzel kapcsolatos hatósági zaklatások megszüntetését, az egyházi- és közösségi vagyon visszaszolgáltatásának újraindítását és megnyugtató rendezését. Az EMNP szerint a támogatás feltételéül kellett volna szabni a Marosvásárhelyi Orvosi- és Gyógyszerészeti Egyetem, valamint a marosvásárhelyi római katolikus líceum ügyének rendezését, Székelyföld gazdasági diszkriminációjának megszüntetését és a régió fejlődésének biztosítását, a Székelyföldet is érintő észak-erdélyi autópálya mihamarabbi megépítését, az igazságügyi törvénycsomag felülvizsgálatát, valamint az év elejétől tapasztalható súlyos adó- és pénzügyi zavart okozó törvények módosítását.

„Jogos elvárásunk, hogy az erdélyi magyar szavazatokat a bukaresti törvényhozásban képviselők pártpolitikai szempontjaikon felülemelkedve a magyar közösség nemzeti érdekeit tartsák szem előtt" – olvasható a közleményben.

MTI

A rovatból ajánljuk:

Vasárnap a légi és tengeri közlekedésben megvalósul a schengeni csatlakozás
A kormányfő szerint év végéig teljes körűen belép Románia a schengeni övezetbe. Temesváron új reptéri terminált avattak, amely az útlevélellenőrzés nélküli uniós térségbe tartó utasokat szolgálja ki. Hasonló beruházásokra a többi romániai repülőtéren, valamint a konstancai és dunai kikötőkben is sor kerül.
Vasárnaptól nyári időszámítás
Egy órával előre állítjuk az órákat.
Nem jó jel: a NATO Romániába küldheti magas készenlétű összhaderőnemi erőit
Iohannis szerint azért, hogy szükség esetén bármilyen, a NATO-t érő támadásra 72 órán belül reagáljon.
Figyelmeztető sztrájkot hirdettek szerdára a postások
Havi 400 lejes nettó béremelést követelnek.
Winkler Gyula: az EU a lakossággal fizettetné meg az épületek klímasemlegességét
Az EP szerint 2040-ig teljesen ki kell vonni a fosszilis tüzelőanyaggal működő egyéni hőközpontokat.