Meghívók igényelhetők az október 5-i díszelőadásra

A dráma a szabadságharc véres megtorlását az egyik elítélt, Török Ignác sorsán keresztül mutatja be.

Október 5-én, pénteken 18 órától a Ioan Slavici-színházban a Magyar Golgota (Arad, 1849) – játék a történelemmel című díszelőadás látható az október 6-i nemzeti gyásznap alkalmából. A nagy érdeklődésre való tekintettel a darabot 20.30 órakor ismét bemutatják ugyanott. 

Az előadásra meghívók igényelhetők személyesen az RMDSZ Arad megyei szervezetének székházában, a megszokott ügyfélfogadás programja szerint (hétfőtől csütörtökig 9-től 17 óráig és pénteken 9-től 13 óráig), illetve a következő telefonszámok egyikén: 0257/250–627, 0728/968–056. A meghívók száma korlátozott.

A darabot az Aradi Kamaraszínház és a Horatio Színházi Társulat adja elő a szerző, Pozsgai Zsolt rendezésében. A dráma az aradi eseményt egy új szemszögből, az egyik elítélt, Török Ignác sorsán keresztül mutatja be. Ő az egyetlen, akit nem tudtak sem felakasztani, sem agyonlőni, hiszen az ítélet végrehajtása előtt szívrohamban meghalt. Kevesen tudják, hogy ez a szívroham az addig soha nem látott lánya megjelenésének köszönhető.

A vértanúk kivégzése előtti nap még mindenki bízik a kegyelemben. Váratlan látogatók érkeznek Haynauhoz : egy császári főtanácsos a feleségével. Török Ignác számára hoznak kegyelmi parancsot. A feleség régen Török Ignác szerelme volt, nem kívánt gyermekük azóta egy leényneveldében van. A császári főtanácsos tudja ezt, és mégis teljesíteni akarja felesége kérését, hogy Török Ignác élete megmaradjon. Ez a nem várt helyzet az asszonyt összezavarja, találkozása a kivégzés előtt álló régi szerelmével pedig végképp kibillenti egyensúlyából. Szenvedélyes jelenetek és találkozások, miközben rohamosan közeleg a hajnal. Sőt, még a neveldében élő lány is megjelenik, hiszen az a lánynevelde történetesen Haynau birtokán található. Haynau nem hajlandó megkegyelmezni az elítéltnek, és elindul egy meglepetésekkel teli, végső történet…

A dráma valós történelmi dokumentumokra épít. Az egyes jelenetek között idézetek hangzanak el az aradi vértanúk családjaikhoz írt leveleiből, melyek szintén egészen más nézőpontból mutatják be helyzetüket.

Szereplők : Szabó Máté (Török Ignác), Janik László (Haynau), Papp Katalin, Quintus Konrád, Békefi Viktória, Köleséri Sándor. Zeneszerző: Németh Claudia.

A rovatból ajánljuk:

Üdvtörténet művészeti alkotásokkal kifejezve [AUDIO]
Madarassy István és András alkotásai a Clio-teremben.
Zenés tárlatvezetés Bródy Jánossal
Hatvan éve van a pályán.
Megkezdődött a szabad bérletárusítás az Aradi Kamaraszínházban
A március 27-i évadnyitón a Hernádi–Kern párost láthatja a nagyérdemű.
Apa és fia közös tárlata az aradi Klió-teremben
Madarassy István ötvös, szobrászművész és Madarassy András festőművész munkái.