Erdély és Kelet-Magyarország román megszállása

A gyulafehérvári román nagygyűlés centenáriuma kapcsán Vincze Gábor szegedi történész Erdély és Kelet-Magyarország román megszállása – történelmi szükségszerűség vagy történelmi baleset? címmel tartott előadást hétfőn Kisjenőn, a református egyház imatermében.

A nagy számban megjelent érdeklődő előtt a történész arra a sokunkat foglalkoztató kérdésre kereste a választ, hogy miként foglalhatta el egy kislétszámú gyengén felszerelt hadsereg Európa második legnagyobb hadseregével rendelkező birodalom hatalmas, még csak nem is román többségű területeit. Az est folyamán szóba került a Károlyi-kormány és a Tanácsköztársaság felelőssége, a lakosság passzivitása, az Antant részrehajló, a románokat támogató döntései, Mackensen német tábornok havasalföldi hadseregcsoportja, a kolozsvári magyar nagygyűlés, és még sok minden más is.

Vincze Gábor

Az est végén az érdeklődők kérdéseket tehettek fel a szakembernek. Vincze Gábor szerint sok minden okolható a létrejött megszállásért, de magának a gyulafehérvári nagygyűlésnek minimális szerepe volt benne. Elsősorban az akkori magyar politikai elit volt az, amely az 1918 novemberére kialakult válságot nem tudta kezelni és sorozatos rossz döntései okozták a katasztrófát.

Az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács Arad megyei és a néppárti ifjúsági szervezet, a MINTA kisjenői szervezete köszönetet mond Papp József tiszteletesnek az est szervezésében nyújtott segítségéért.

A rovatból ajánljuk:

RMDSZ-es aláírásgyűjtő helyek Arad megyében
Kétszázezer támogatóra van szükség a választási részvételhez.
Zolcer János Háború című könyvének bemutatója
A szerzőt több évtizedes baráti viszony fűzte a Szovjetunió elnökéhez, Mihail Gorbacsovhoz.
Március 18-től autóbuszok helyettesítik a Hegyaljára tartó villamosokat
A 9-es, 10-es, 11-es és 12-es vonalon csak a Renaşterii utcai megállóig közlekednek majd a szerelvények.